Existuje nespočetné množstvo príbehov o tom, odkiaľ sa škvrny berú, najčastejší z nich hovorí o nedostatku vápnika. Preto o nich tiež hovoríme ako aj o mliečnych škvrnách, ktoré by sa mali odstrániť, pokiaľ budeme prijímať dosť mlieka.
Všeobecne však platí, že neznamenajú vôbec nič. Súvisia napríklad s vonkajším poškodením nechtu vplyvom fyzickej aktivity... Problémy sa pritom môžu objaviť pri hocičom, hoci aj vtedy, keď často klepeme po pracovnom stole, prípadne si ich zabuchneme vo dverách. Za mnohé z nich si popritom najčastejšie môžeme sami, často si ich ohrýzame alebo nesprávne čistíme, čo tiež vedie k ich poruchám.
Ako vznikajú?
Malé biele škvrny sa tvoria v spodnej časti nechtového lôžka, pričom sa postupne rozširujú i na zvyšok nechta. V čase, keď sú teda dostatočne viditeľné, už pravdepodobne zabudneme, či sme si ich spôsobili sami nesprávnym zaobchádzaním alebo za ne môže niečo iné. Nechceme vás strašiť, biele škvrny však niekedy môžu značiť aj niečo vážnejšie. Okrem nedostatku vápnika za tým môže byť aj nedostatok zinku. Takže odborníci odporúčajú jesť potraviny ako je špenát, fazuľa, hovädzie mäso či semená.
Vážnejšie príčiny
V najhorších prípadoch môžu indikovať aj maláriu (parazitnú nákazu), Hodkinovu chorobu (nádorové ochorenie lymfatického tkaniva) či kosáčikovú anémiu (génová mutácia). Avšak sú to veľmi vzácne pripady, a že trpíte jednou z týchto chôrob vám zvyčajne napovedia iné signály. K lekárovi by ste však mali zájsť v prípade, ak máte biely celý necht. Vtedy by to mohlo indikovať vážne srdcové ochorenie alebo cukrovku.