Až na troch z nich, ktoré sa veľkostne podobajú Zemi, môžu byť podmienky na život! Podľa vedcov sa dá teda predpokladať, že vo vesmíre naozaj nie sme sami.
Medzinárodný tím vedcov NASA, ktorí sú rozmiestnení po celom svete, objavil pomocou pokročilých teleskopov sedem nových ďalekých planét. Najprekvapivejšie je to, že sa veľkosťou podobajú na našu Zem. „Je to úžasné. Veľká väčšina exoplanét, ktoré dnes poznáme, sú ako Jupiter, veľké plynné gule. Ale keďže my hľadáme život, hľadáme podobné podmienky ako na Zemi. A to NASA objavila,“ hovorí Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV). Až tri exoplanéty sú totiž v obývateľnej zóne, v ideálnej vzdialenosti od svojej hviezdy, ktorá pre ne umožňuje existenciu vody v kvapalnom skupenstve. Práve tekutá voda je totiž jednou z hlavných podmienok na existenciu života. Nie je tiež vylúčené, že by na týchto troch planétach mohli byť aj oceány.
Sú blízko nás!
Sedemčlennú skupinu planét systému TRAPPIST-1 objavili výskumníci vďaka tranzitom - prechodom, keď celý rok na viacerých miestach sveta sledovali zlomkovú zmenu svetla pri prechode planét popred hviezdu. NASA pri objave používala teleskopy Európskeho južného observatória VLT, TRAPPIST-South, Spitzerov vesmírny ďalekohľad a ďalšie pozemné teleskopy. „Pri pohľade zo Zeme môže dôjsť k situácii, že exoplanéta sa dostane medzi nás a hviezdu. A vtedy sa na maličký zlomok zníži svetlo tej hviezdy. Z toho úbytku svetla my vieme vyrátať, aká je veľká, a keď sa to opakuje periodicky, vypočítame dráhu. Všetky planéty TRAPPIST-1 sú tak blízko, že sme videli tie zákryty a našli planéty,“ vraví Ján Svoreň.
Študujú život druhej Zeme
Problémom nového objavu je vzdialenosť nových planét od našej Zeme. Ide až o 39 svetelných rokov. Na to, aby sme sa na ne mohli dostať, bude potrebný vývoj nových kozmických rakiet. Zatiaľ najrýchlejšia sonda, ktorú ľudstvo doteraz do vesmíru vypustilo, je New Horizons, ktorá preletela okolo Pluta. Jej rýchlosť je však len 58 000 km/h, čo by v praxi znamenalo, že do sústavy Trappist-1 by cesta trvala podľa výpočtov asi 745 000 rokov. „Tento planetárny objav ukazuje, že nájdenie druhej Zeme a života nie je otázkou či, ale kedy,“ povedal Thomas Zurbuchen, administrátor z NASA. „Máme tu sedem planét, na ktorých môžeme študovať detaily života, a to je presne to, čo práve robíme,“ uzatvára hlavný autor astronomickej štúdie Michaël Gillon.
TRAPPIST-1 je ultrachladný červený trpaslík v súhvezdí Aquarius. Od zeme je vzdialený 39 svetelných rokov (376 000 000 000 000 km). Vo hviezdnych podmienkach je tlmený a malý, váži len osem percent hmotnosti Slnka a jeho teplota na povrchu (2276,85 °C) je asi o polovicu nižšia než na Slnku.