Nedávno ho však spozoroval pracovník národného parku Anton Potaš. Na Slovensku ich pritom žije len 20 - 30 párov. Naraziť naň preto vôbec nie je ľahké.
Murárik červený je vzácnejší než orol skalný či sokol sťahovaný. Na Slovensku ich žije len 20 - 30 párov. Z Pienin sa vytratil pred niekoľkými rokmi. „Už dlho som sa ho pokúšal nájsť. Teraz sa mi ho podarilo prilákať na nahrávku jeho hlasu. Zaznamenal som ho v Haligovských skalách,“ vysvetlil pracovník parku Anton Potaš. Vták je podľa neho sfarbený podobne ako okolité skaly, preto sa ťažko pozoruje. Niekedy sa môže stať, že prejdete okolo neho a ani si ho nevšimnete.
Prírodovedec Miroslav Saniga sa zaoberá murárikom takmer celý život. „Je to veľká vzácnosť, na Slovensku žije len približne 20 - 30 párov. Murárik je hrdina, lebo dokáže prežiť vo veľmi ťažkých podmienkach. Vyznačuje sa tým, že ako jediný vták u nás sa živí hmyzom aj pri mrazoch -20 °C. Tým sa podobá na nás Slovákov, lebo sme tiež prežili zložité časy. Keby som bol prezident, jeho podobizeň by bola znázornená na našej vlajke,“ dodal s úsmevom prírodovedec.
Murárik červenokrídly
- 20 až 30 párov sa u nás vyskytuje
- 165 mm je dĺžka tela
- žije v skalných stenách
- loví aj pri teplote -20 °C