Ak sa povie Východná (okr. Liptovský Mikuláš), všetci vedia, že je to obec spätá s folklórom a folklórnymi slávnosťami. „To bolo vtedy radosti v celej dedine. Deti som vyobliekala do krojov, muž hral na harmonike, prišli kamaráti a zabávali sme sa na dvore aj na ulici. Celá Východná spievala. Už 62 rokov fungujú u nás slávnosti a vždy som bola na pódiu a ani raz v hľadisku,“ spomína na mladšie časy pani Zuzana Gajdošová, teda teta Paluška, ktorá je vo Východnej chodiacim pamätníkom. Odjakživa spieva ako o dušu, a tak nečudo, že sa ocitla aj v šou Zem spieva.
Okrem spevu priúča v dedine mladšie generácie k remeslám, ktoré kedysi patrili ku každodennému životu na vidieku. „Ukazujem im, ako priasť priadzu na kolovrátku, ako snovať nite do krosien, ako tkať, učím ich aj háčkovať a vyšívať, ak má niekto záujem,“ rozpráva teta.
Prezývka
Teta Paluška sa vo Východnej narodila. K svojej prezývke prišla, ako sa hovorí, celkom prozaicky. Zdedila ju. „Dostal ju ešte môj prastarý otec. V tom čase bolo v dedine veľa ľudí s rovnakými priezviskami, a tak im ostatní priraďovali prezývky, ktoré ich charakterizovali, aby ich rozlíšili. Keďže môj prastarý otec Gašperčík nosil na palci ruky palúch (kožené puzdro so šnúrkami), tak mu to prischlo. Mňa akosi automaticky začali volať teta Paluška a ani neviem, prečo mňa a nie moju staršiu sestru Annu (83),“ hovorí s úsmevom pani Zuzana, ktorá stále spieva pôvodné ľudové piesne, aby neupadli celkom do zabudnutia.