Spoza veľkej mláky prišiel pred vyše dvomi desaťročiami na Slovensko vtedy 55-ročný Slovák, ktorý emigroval do USA s rodičmi ešte ako malý chlapec. Na Slovensku obišiel kamarátov a spolužiakov. Keď sa ho pýtali, čo a kde v Amerike robí, odpovedal vyhýbavo. Raz spomenul Ameriku, inokedy Argentínu, Kolumbiu alebo Venezuelu. Pred viacerými kamarátmi netajil, že na americkom kontinente sa peniaze "vymieňajú" čoraz ťažšie. Podľa jeho slov finančné transakcie v hotovosti, ktoré sú vyššie ako 10-tisíc dolárov, musia americké banky oznámiť. Preto prichádzajú "čističi peňazí" do Európy.
Ako Američan pral špinavé peniaze? Nahovoril spolužiaka zo Žiliny, aby si založil firmu. "Z kufríka vybral balíček dolárov. Požiadal ma, aby som v krajine na rozhraní Európy a Ázie objednal zásielku tričiek, uterákov a iného textilného tovaru. Zásielku som potom podľa jeho príkazu predal za menej ako bola nákupná cena a peniaze aby som uložiť na účet. To sa zopakovalo viackrát. Potom som získané peniaze posielal na rozličné účty v zahraničí. Američan hovoril, že sú to provízie jeho partnerom. Povedal som mu, že je to pranie špinavých peňazí. S úškľabkom povedal, že obchody boli pod mojím menom a rýchlo odišiel zo Slovenska," spomínal Žilinčan, ktorý sa kvôli neplateniu daní napokon dostal na niekoľko rokov do väzenia.
"Už som z basy doma. Tie prešľapy boli moja hlúposť, že som bývalému spolužiakovi naletel a na jeho radu som dane neplatil. Keby nebolo jeho, nikdy by som sa nedostal do problémov. On dnes žije v krajine na Balkáne, kde mu chodia peniaze na účet z rozličných štátov. A mňa ide poraziť. Nikto so mnou nechce obchodovať, pre všetkých som len basista," dodal Žilinčan, ktorý žije zo skromného dôchodku.