Poriadne veselo bolo aj v Španej Doline pri Banskej Bystrici a Valaskej pri Brezne, kde tento rok oslavovali už 80 rokov bursovania, čiže obchádzky, pri ktorej masky vytancujú všetkých domácich.
Na každom kroku vládla dobrá nálada, ozývali sa smiech a ľudová hudba. Nechýbalo dobré jedlo z tradičnej zabíjačky, pitie či veselý fašiangový sprievod plný masiek. Domáci pohostili masky šiškami, pampúšikmi, pálenkou či slaninkou, ktorú im napichli na ražne. „V Španej Doline máme už tradične fašiangovú zábavu spojenú so zabíjačkou. Teraz sa konal desiaty ročník. Folkloristi išli v maskách, tancovali a vinšovali od domu do domu,“ prezradil Ján Piško zo Španej Doliny.
Prečo oslavujeme fašiangy
Katarína Nádaská, etnologička
- Fašiangy sú obdobím od Troch kráľov po Popolcovú stredu (tohto roku 1. marec). Charakterizuje ich obdobie zábavy, radosti, hier, obchôdzok, svadieb a zabíjačiek. V utorok po polnoci sa končia rituálom pochovávania basy. Popolcovou stredou sa začínal 40-dňový pôst. Pôvodné slovo na označovanie fašiangov bol mjasopust - jedlo sa vo zvýšenej miere mäso, neskôr sa ujal názov fašiangy z nemeckého slova vast-schane, posledný alkoholický nápoj pred pôstom.