Okrem nej vlastní aj ďalšie nehnuteľnosti a spájaný je s viacerými developerskými projektmi. Vybrali sme sa do metropoly východu pozrieť na Paškovo impérium.
Ak sa v Košiciach spýtate na Pavla Pašku, ľudia reagujú spontánne jeho vlastným výrokom. „Vyhraj voľby, môžeš všetko!” odpovedal nám každý z opýtaných na otázku, ako ho v meste ľudia vnímajú. „A presne podľa toho sa aj správa a takto to tu potom v Košiciach vyzerá,“ povedal nám pokojne postarší pán, ktorý sa so psíkom prechádzal v mestskom parku. Povedať svoje meno alebo sa nechať odfotiť nechcel, každý chce mať pokoj a nikto nechce Paškovcov zbytočne dráždiť...
Iba pre vyvolených
Nalepený na parku stojí veľký polyfunkčný dom so siedmimi luxusnými apartmánmi a každý z nich má okolo 300 m². „Bolo tu parkovisko pre verejnosť, ale pred desiatimi rokmi si Paška zabezpečil luxusné bývanie hneď vedľa mestského parku. V pamiatkovej zóne, kde územný plán mesta výstavbu bytov nedovoľoval... Pôvodný zámer bol taký, že tu mala stáť polyfunkčná budova určená pre športovcov. Namiesto toho tu postavili apartmány, kde okrem Pašku bývajú aj jeho známi. Jeden apartmán si nechal on, ďalší má bývalý hlavný architekt mesta, ktorý kontroverznú stavbu odobril, ďalší ju projektoval, a tiež šéf futbalového klubu… Škoda rečí,“ mávne rukou pán, ale pokračuje: „Celý polyfunkčný objekt, ako ho potom nazvali, lebo si spravili na prízemí bazén, saunu a fitnes, využívajú však len pre seba.“
Vila v Kavečanoch
Pritom lokalita pri parku patrí do ochranného pásma pamiatkovej zóny a mala sa využívať len na šport. Paškov sused, bývalý hlavný architekt Košíc Peter Murko, však problém vyriešil. Na najnižšie podlažia komplexu umiestnil „športovo-relaxačnú zónu“ a bytové apartmány nazval „hotelovým komplexom“. Jeho nájomníci platia nájomné a apartmány si nemôžu odkúpiť do osobného vlastníctva.
Paškovým susedom v polyfunkčnom dome je aj Dušan Mach, s ktorým kedysi podpredseda Smeru podnikal. Mach pôsobí tiež vo firme City park Club, ktorá apartmány stavala.
Biznis pri parku
Park pred troma rokmi mesto oplotilo. „Aj to len preto, aby mal Paška pokoj. Na jednej strane je to dobre, že tam nenocujú feťáci a bezdomovci, ale o 22. hodine sa park zamyká a neprejde tadiaľ ani noha. Aj v parku platí nočný pokoj a ešte ho stráži aj strážnik pri plavárni. A vidíte, čo obďaleč apartmánov vyrastá? Majú tam byť tenisové kurty, garáže, penzión, reštaurácia...“ ukazuje pán na stavenisko a poberá sa ďalej.
Na otázku, čo to v parku stavajú, nám narýchlo odpovedala okoloidúca pani. „Čo by to bolo? Paškovi kumpáni si tam stavajú vlastný biznis. Hotel, reštauráciu, garáže, kongresové centrum, tenisové kurty... Vyhraj voľby a môžeš všetko!“ končí v rýchlosti rozhovor rozhorčená mladá žena.
Byt v Košiciach
Moc a peniaze
V severnej časti mestského parku, hneď pri spomínanom stavenisku, stojí jedna z najkrajších košických secesných stavieb - Korčuliarsky pavilón. Má už okolo sto rokov a postavil ho uznávaný staviteľ Gyula Sándy, ktorého stavby skrášľujú aj Budapešť. Okrem priestorov na šport bola v ňom aj spoločenská miestnosť, kde sa konali výstavy, a miestnosť na občerstvenie. V 90. rokoch však začala stavba chátrať, s opravou secesného objektu sa začalo v roku 2012. Za projektom je znova Paškov sused a známy Dušan Mach a firma City park Center, v ktorej je predsedom predstavenstva. Spoločnosť žiadala mesto Košice o výrub jedenástich stromov. Časť z nich bola chorá a časť mala ustúpiť stavbe, pretože firma okrem rekonštrukcie bývalého pavilónu chcela postaviť v blízkosti aj hotel s 50 izbami vyššieho štandardu, 90 podzemných parkovacích miest, fitnescentrum a tenisové kurty. Nakoniec desaťmiliónovej investícii padlo za obeť až niekoľko desiatok stromov. Z pavilónu secesnej stavby má byť reštaurácia a kaviareň.
„Je fajn, že niekto schátralú budovu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, zrekonštruoval, ale prečo práve Paškovi kamaráti?“ pýta sa ďalší okoloidúci, ktorý odmietol byť menovaný. „Má peniaze, známosti aj politickú podporu, a tak si robí, čo chce...“
Nová vila pre syna
Je zaujímavé, že Paška, ktorý si dnes užíva bývanie na najlepšej adrese v Košiciach, pritom ešte v roku 2007 býval s rodinou v panelákovom byte na 6. poschodí na sídlisku KVP. Potom sa Paškovci presťahovali do luxusu pri mestskom parku.
Nedávno vyšlo najavo, že Paška už stihol postaviť ďalší luxusný dom 10 kilometrov od Košíc, v časti Kavečany. A tak sa vyberáme pozrieť, ako to tam vyzerá. Vchádzame do malebnej a pokojnej obce uprostred prírody, kde žije niečo viac ako 1 200 obyvateľov. Sťahuje sa sem čoraz viac košických zbohatlíkov a stavajú si tu honosné vily, pretože lokalita je vychytené rekreačné stredisko. Paškov dom vyrástol Na Hôrke, ako túto lukratívnu časť nazývajú. Podľa katastra je vlastníkom domu aj okolitých pozemkov košická eseročka Komed, v ktorej je Pavol Paška jediným spoločníkom.
Luxusná vila stojí na súkromnom pozemku ohradenom provizórnou bránou spolu s viacerými honosnými domami. „Dlho sme netušili, že to stavia Paška. Veď on sa v dedine ani neukázal. Hovorí sa, že tam žije jeho starší syn Michal s rodinou. Asi to staval preňho,“ povedal nám obyvateľ Kavečian. „My ani nevieme, kto tam na tom vŕšku býva, ale o Paškovcoch si myslíme svoje...“ dodáva. Ďalší pán ozrejmuje: „Tam, kde stojí ich dom, boli pozemky urbariátu. Parcelu dostal na prenájom na päťdesiat či deväťdesiat rokov.“
Ani druhý Paškov syn Matúš už nebýva v jednej domácnosti spolu s rodičmi. Dozvedeli sme sa, že žije vo vile v jednej z mestských častí Košíc spolu so svojou priateľkou.
Chalupa v dedinke
Poslednou Paškovou nehnuteľnosťou, na ktorú sme sa išli pozrieť, je jeho chata v obci Úhorná (okres Gelnica). Dedinka učupená v Úhornianskom sedle s počtom obyvateľov 143 je vymierajúcou obcou. Žijú tam prevažne starší obyvatelia a chalupári.
V roku 1995 si tam jednu zo starších chalúp, ktorá by dnes mala hádam aj sto rokov, kúpil aj Paška a postupne ju prerobil. Patrí k najkrajším domom obce. „Pán Paška sem občas chodí a aj jeho deti. Nikdy sme s ním nemali žiadny problém. Všetci sme tu starší ľudia. On pozdraví a my odpovieme,“ hovorí osemdesiatročná pani, ktorá si ťažká akurát na to, že v obci nemajú potraviny, lekára, dokonca ani krčmu. Našťastie jej nákup každý týždeň donesú dcéry. „Žijeme tu tak ako kedysi naši prarodičia. Odkázaní sami na seba.“ Na otázku, či prominentný politik v niečom obci pomáha, odpovedá: „Vraj pomohol, aby do obce opravili cestu.“
To isté nám potvrdil aj ďalší obyvateľ Úhornej. „Postaral sa, aby opravili cestu zo Smolníka až k nám, lebo vyzerala, akoby ju stavali ešte za Márie Terézie. Bola samá jama. Ale o inom neviem. Kedysi nám pred voľbami v krčme, ktorá tu vtedy ešte existovala, zaplatil pár panákov,“ dodáva na záver miestny obyvateľ.
Kto je Pavol Paška
- Narodený 23. februára 1958 v Košiciach.
- V r. 1985 absolvoval na UK v Bratislave štúdium marxisticko-leninskej filozofie v kombinácii s marxisticko-leninskou estetikou.
- Od r. 1992 súkromne podnikal v zdravotníctve.
- Od r. 1999 je členom strany Smer, podľa medializovaných informácií bol človekom podnikateľa Juraja Širokého.
- Predseda NR SR v r. 2006 - 2010 a 2012 - 2014
- V novembri 2014 bolo jeho meno spájané s kauzou predraženého CT prístroja v nemocnici v Piešťanoch. Dodala ho firma, ktorej bol Paška kedysi akcionárom.
- Pod tlakom verejnej mienky a po demonštráciách odstúpil z funkcie predsedu NR SR a vo vlaňajších voľbách už nekandidoval do parlamentu.