Vasa preplávala iba 1 300 metrov, kým nezmizla pod morskou hladinou. Ale nie naveky. Vojnovú loď Vasa začali stavať v roku 1626 v štokholmských lodeniciach na príkaz kráľa Gustáva Adolfa. Ten mal veľké mocenské ambície a práve viedol vojnu proti Poľsku, nová loď mala byť symbolom neporaziteľnosti a vyspelosti švédskej armády.
Na jej stavbe si dali záležať a napchali do nej všetky možné zbrane, rady bronzových diel zaberali celé dve paluby. A práve to sa stalo pyšnej lodi osudným. Jej konštrukcia nebola na takúto záťaž pripravená. Hoci lodiari asi tušili možné problémy, kráľovi, ktorý nedočkavo čakal, kým ju spustia na vodu, o tom radšej nepovedali.
Prvý a posledný raz
Keď Vasa 10. augusta 1628 opúšťala po prvý raz prístav, bol pekný deň a povieval mierny vánok. Loď hrdo plávala pozdĺž prístavu, ale znenazdajky pod náporom nečakaného silnejšieho poryvu vetra nabrala cez otvorené delové strieľne vodu, naklonila sa a o pár minút zmizla pod hladinou. Pýcha švédskeho vojnového námorníctva po 1 300 metroch svojej prvej a poslednej plavby skončila na morskom dne v hĺbke 32 metrov.
Záchrana vraku
Hoci vrak ležal iba 120 metrov od štokholmského pobrežia, rokmi sa naň zabudlo. Až v 50. rokoch minulého storočia sa Vasu podarilo lokalizovať jednému amatérskemu archeológovi a v roku 1959 ju začali vyťahovať nad hladinu pomocou plávajúcich pontónov. Bolo to náročné a loď bola celá nad hladinou až v apríli 1961. Odborníkov zaskočilo, aká je aj po vyše troch storočiach zachovaná vrátane jemnej výzdoby. Dôvod? More v okolí švédskeho hlavného mesta je od začiatku 20. storočia také znečistené, že v ňom takmer vymizli aj mikroorganizmy zožierajúce tlejúce drevo...
Od svojho vyzdvihnutia zakonzervovaný koráb ukazovali návštevníkom najprv v provizórnych priestoroch, ale od roku 1988 má Vasa svoje vlastné múzeum, ktoré by nemal vynechať žiaden milovník lodí.
Rýchle fakty
- Krajina: Švédske kráľovstvo
- Stroskotanie: 10. august 1628
- Výtlak: 1 210 ton
- Dĺžka: 69 m
- Posádka: 145 námorníkov, 300 vojakov
- Výzbroj: 64 diel