Správanie Trumpa je pre veľkú časť Američanov šokom, odpovede na otázky hľadajú preto aj vo východnej Európe, kde sa populistom Trumpovho rangu v politike tiež veľmi dobre darí.
Slovensko sa dostalo v priebehu pár dní na stránky hneď dvoch prestížnych amerických novín.
Podľa denníka New York Times sa „v strednej Európe vynárajú postavy podobné Trumpovi“. Ako príklad uviedol podnikateľa Borisa Kollára (51) zo strany Sme rodina. Jedenásť kresiel v parlamente si vo voľbách vyslúžil na základe zmesi liberálnej ekonómie, euroskepticizmu a tvrdom odpore proti imigrácii. Denník tiež pripomenul jeho heslo, na ktoré lákal voličov: „Verte mi, nie som politik!“
Posilnení Trumpom
Ako ďalšieho z populistov New York Times spomínajú českého ministra financií a miliardára Andreja Babiša, ktorý má slovenský pôvod. Podobne ako Trump, aj on je ďaleko za vodou, jeho majetok sa odhaduje na 2,59 miliardy eur! Aj tento víkend, na sneme svojej strany ANO Babiš nezaprel očarenie Trumpom, keď si osvojil jeho rétoriku: „Urobme Českú republiku znova skvelou!“ Pred delegátmi tiež vyhlásil: „Musíme ten prehnitý systém poraziť.“
New York Times tiež v článku spomínali ďalších populistických politikov z postkomunistických krajín, ako sú Srbsko, Poľsko, Chorvátsko či Lotyšsko. „Politickí outsideri naprieč strednou Európou hlásajúci populistické myšlienky a sľubujúci prevrat vo vrcholnej politike pocítili od volieb nového amerického prezidenta nový vietor v plachtách.“
Dá sa poraziť
O Slovensku a Trumpovi písal aj Washington Post. V ňom porovnali Trumpa s politikou Vladimíra Mečiara v 90. rokoch. Autorom článku - Moja krajina už mala svojho Trumpa. Takto sme ho porazili – je Dalibor Roháč z American Enterprise Institute. Pripomenul, že aj Mečiar mal zlý vzťah k médiám, opozičným názorom aj politikom susedných krajín. Podobne „odmietal kritických expertov, ktorí podľa neho nerozumeli výnimočnosti Slovenska“. Autor pripomenul, že slovenský príbeh sa skončil dobre a „autoritárstvo môže byť porazené – dokonca aj v zraniteľnej spoločnosti“.
Washington Post porovnával Trumpa so slovenskými politikmi už pred mesiacom, keď napísal, že v postoji proti prisťahovalcom sa prezident inšpiroval aj premiérom Robertom Ficom a európskymi pravicovými radikálmi. „Trumpa spojil s tvrdými, populistickými a antiprisťahovaleckými politikmi v Európe podobný typ nahnevaného kultúrneho nacionalizmu a odmietanie voľného obchodu, medzinárodných inštitúcií a ostatných výdobytkov liberálneho globálneho poriadku,“ napísal denník.
Boris Kollár (51), predseda Sme rodina
Čo ich spája:
- bohatstvo
- protiimigračné postoje
Boris Kollár: Som rád ako Trump
Pobavilo ma to, ale zároveň aj potešilo, že som mal správny odhad. Už v primárkach som podporoval Trumpa , to bolo v čase, keď tu všetci na neho pľuli. Už vtedy som sa vyjadroval, že mu držím palce. Dnes je Trump prezidentom a všetci sú zhrození, že drží slovo a plní, čo pred voľbami sľúbil. V tomto sme rovnakí, aj ja som našim voličom niečo sľúbil a aj som to dodržal. V týchto veciach budem rád rovnaký ako Trump. A že o tom píšu New York Times... No neprekvapuje ma to. Spojené štáty majú stále svoje záujmy v EÚ a svet sa mení. Prichádzajú neštandardní politici, ktorí chcú meniť tento systém a zmeniť korupčný establišment, ktorý je tvorený štandardnými politickými stranami.
Andrej Babiš (62), český minster financií
Čo ich spája:
- bohatstvo
- výkonná moc
- reči o návrate k „veľkosti“ krajiny
Robert Fico (52), premiér SR
Čo ich spája:
- odmietanie moslimských imigrantov
- populizmus
Vladimír Mečiar (74), expremiér SR
Čo ich spája:
- kritika slobodných médií
- autoritárstvo
Populizmus majú spoločný
Tomáš Koziak, politológ
To porovnanie Trumpa s Kollárom mi pripadá pritiahnuté za vlasy. Takému Kollárovi to určite lichotí, ale on naozaj nie je Trump! Spoločné majú možno to, že Trump je milionár a nemá problém používať lži v politickej komunikácii, je to populista. A populizmus a manipulácia s faktmi sú spoločné pre Kollára aj pre Andreja Babiša. Všetci majú dar hovoriť to, čo chce počuť veľká masa. Základný rozdiel je vplyv na svetovú politiku.
Bohatí chcú politickú moc
Eduard Chmelár, politológ
Oligarchov už prestala baviť hra na to, že oni do vecí nezasahujú a prevzali to priamo tak, ako to urobili Trump a Babiš. Boris Kollár zatiaľ na to nemá silu. Títo podnikatelia spoločne používajú heslo „Ja nie som politik“. Nezabúdajme, že toto vo svojej kampani používal aj Andrej Kiska. Nech nás nemýli, že on je politik iného razenia, v podstate majú títo ľudia zámer veľmi podobný. Oligarchia má na istom stupni nielen ekonomické, ale aj politické ambície. Základom je vždy ochrana ich ekonomických záujmov. To len ľudia podliehajú rozprávke o tom, že ak je niekto bohatý, tak si to zaplatí sám a nie je skorumpovaný.