Má sa tak stať v rovnaký deň, ako ministerská predsedníčka formálne odštartuje vyjednávanie o tzv. brexite. Podľa denníka Daily Telegraph by mala premiérka tiež oznámiť, že obyvatelia EÚ, ktorí vycestujú do Británie po aktivovaní článku 50, už nebudú automaticky disponovať právom zostať v Spojenom kráľovstve natrvalo.
Ďalej sa očakáva, že Mayová ohlási, že práva migrantov, ktorí prídu do Británie pred predpokladaným posledným - marcovým - termínom, budú chránené len v prípade, ak budú mať britskí občania žijúci inde v Európe zaručené rovnaké podmienky.
Britský euroskeptický konzervatívny zákonodarca Iain Duncan Smith tvrdí, že pripravovaným premiérkiným vyhlásením sa ukáže, že Mayová sa ujíma kontroly nad britskými štátnymi hranicami a zároveň vyjasňuje situáciu pre 3,6 milióna európskych migrantov, ktorí už v Spojenom kráľovstve žijú. Avizované vyhlásenie zároveň znamená, že posledný termín pre migrantov z EÚ pravdepodobne nastane okolo 15. marca, ak britský parlament odobrí návrh zákona o článku 50, analyzuje Daily Telegraph.
Takýto vývoj však podľa Telegraphu postaví Mayovú do konfliktu s Úniou, ktorá na premiérku nalieha, aby aktivovanie procesu odchodu svojej krajiny z EÚ odložila až do roku 2019. Ministri britskej vlády však vyjadrujú obavy, že vyčkávanie do ukončenia vyjednávania povedie k masívnemu prílevu európskych migrantov do Spojeného kráľovstva ešte pred "brexitom".