V kauze figurujú aj ďalšie štyri osoby – Ondrej T., István L., Atilla B. a Miroslav M., ktorí súd obžalovaní z podplácania. Obžalovaný Ondrej T. v pondelok uviedol, že sudcu Milana Jurku pozná z Trebišova, v minulosti ho mal súdiť pre iný trestný čin. Na Špecializovanom trestnom súde (STS) opísal stretnutie s trebišovským sudcom v jeho kancelárii. „Stretnutie prebiehalo tak, že sme sa s ním pozdravili, ja som mu núkal tri fialové. Povedal, že sa o tom nebude baviť v kancelárii, že pôjdeme do kaviarne,“ vypovedal Ondrej T. K stretnutiu v kaviarni však nakoniec podľa neho nedošlo. Obžalovaný spresnil, že pod „troma fialovými,“ rozumel tri 500-eurové bankovky. „Ja sa cítim vinný, chcel som sudcu uplatiť, na to som tam šiel,“ uviedol ďalej Ondrej T. O tom, že sudca má „brať“, sa podľa jeho tvrdenia dozvedel od známeho, ktorého menovať nechcel. Stretnutie viacerých osôb je zaznamenané aj na obrazovo-zvukovom zázname, ktorý dnes ŠTS prehral. Záznam je však nižšej kvality.
Z prepisu, ktorý prečítal prokurátor, okrem iného vyplynulo, že osoba na zázname navrhovala stretnutie mimo miestnosti, lebo „tu to nie je dakedy isté". Obžalovaný Miroslav M. vypovedal, že „sudca prišiel po nás na vrátnicu, išli sme do jeho kancelárie, tam sme sa bavili o prípade. V priebehu rozhovoru (obž. Ondrej T. - pozn.) sudcovi povedal, že máme tri fialové, že mu dáme 1500 eur, ja som o ničom nevedel.“
Svedkyňa na súde vypovedala ohľadom dýky, ktorú mal sudca podľa obžaloby prijať ako úplatok. Dýku u sudcu videla, nakoľko sa jej pochválil. Sudca Milan Jurko na pojednávanie v pondelok neprišiel a súhlasil s konaním v jeho neprítomnosti. Na poslednom pojednávaní v septembri minulého roka však akúkoľvek vinu odmietol.
Podľa obžaloby sa tri skutky stali v roku 2013. V prvom prípade mal obžalovaný sudca podľa prokuratúry od ďalšieho obžalovaného prijať loveckú dýku v hodnote 16-tisíc českých korún (632 eur) za schválenie dohody o vine a treste a prednostné vybavenie dokladov, týkajúce sa amnestie. V druhom prípade mal za bližšie nešpecifikovanú odmenu uprednostniť peňažný trest pred iným druhom trestu.
Pri treťom skutku si mal podľa obžaloby nechať sľúbiť úplatok vo výške 1500 eur za uloženie miernejšieho trestu.
Škultéty bol prvý právoplatne odsúdený sudca
Bývalému bratislavskému sudcovi Igorovi Škultétymu za úplatok vymeral súd dva roky s podmienečným odkladom na 30 mesiacov, dostal peňažný trest 3319 eur a tiež päťročný zákaz vykonávať rozhodovaciu činnosť vo verejných funkciách a zamestnaniach. Škultétyho ako prvého slovenského sudcu obvinili z trestného činu brania úplatku za to, že v auguste 2002 požadoval úplatok 100-tisíc korún (3 319 eur), neskôr sa uspokojil so 70 000 korunami (viac ako 2 320 eur) od vysokoškolského učiteľa za zmiernenie trestu pre syna, ktorého Škultéty súdil za lúpež.
Škultétyho z funkcie sudcu odvolal koncom decembra 2013 prezident Andrej Kiska na základe právoplatného rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktorý potvrdil rozsudok Špecializovaného trestného súdu z roku 2012. Bvalý sudca sa roky bráni tým, že úplatok neprevzal a peniaze mu boli podstrčené. Škultéty podal dovolanie a Najvyšší súd rozsudok zrušil. Prípad spred už takmer 15 rokov sa tak vrátil na začiatok.