Vyplýva z neho, že sekera VšZP dosiahla 200 miliónov eur a bude trvať aspoň tri roky, kým bude v čiernych číslach, a na dlh sa budeme možno musieť zložiť všetci. Poisťovňa totiž žiada od štátu 150 miliónov na vykrytie svojich strát. Nie je tiež vylúčené, že škrty budú mať dosah na bežných pacientov.
Sekera vznikla počas úradovania bývalých šéfov poisťovne Marcela Foraia a Miroslava Vaďuru. Aspoň podľa auditu, ktorý si dal vypracovať súčasný riaditeľ Miroslav Kočan. Ten predložil ozdravný plán, ako sa s dlhmi popasovať. Podľa plánu bude poisťovňa výrazne šetriť. Po vykonaní úsporných opatrení vo výške 115 miliónov eur majú náklady rásť len o 1 % namiesto pôvodných 4 %.
K vyrovnanému hospodáreniu má prísť až v roku 2019. Poisťovňa chce šetriť na liekoch, zdravotníckych pomôckach aj na uhrádzaní zdravotnej starostlivosti. Podobné návrhy majú aj analytici z projektu Hodnota za peniaze, ktorej šéfoval nebohý Martin Filko. V návrhu, ktorý vznikol ešte pred prevalením hrôzostrašného dlhu, dokonca žiadali ešte väčšie šetrenie, aké je v aktuálnom ozdravnom pláne.
Zhorší sa zdravotná starostlivosť?
Ešte pred zverejnením ozdravného plánu poisťovne sa na verejnosť dostali informácie, že ako konkrétne kroky na šetrenie sa má prestať uhrádzať liečba hepatitídy C ľuďom s tetovaním alebo pírsingom. Poisťovňa chce ušetriť aj na liečbe ľudí, ktorí majú problém s očami. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker to odmietol. „Ministerstvo zdravotníctva je presvedčené, že návrhy úsporných opatrení nesmú byť primárne zamerané na úspory na pacientoch,“ povedala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová. Vyhlásenie však nemení nič na tom, že si Druckera predvolal premiér Robert Fico. Stretnutie by sa malo uskutočniť v týchto dňoch.
„Odmietame špekulácie o možnom znížení dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ktoré, žiaľ, vznikli na základe nesprávnej interpretácie návrhov,“ uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová. Ozdravný plán podľa nej vyvráti pochybnosti, že chce svoje problémy riešiť na úkor poistencov. Zachar je však presvedčený, že sa nedá vylúčiť vplyv na rozsah zdravotnej starostlivosti u pacientov.
Porovnanie šetrenia
V rámci projektu Hodnoty za peniaze navrhli analytici súbor opatrení na šetrenie v poisťovni, a to ešte v čase, keď nebola známa sekera VšZP. Ako sa ich návrhy zhodujú s ozdravným plánom?
PLUSY
- zatvárajú sa nožnice medzi nákladmi a výnosmi
- v priebehu dvoch rokov bude poisťovňa vykazovať kladný hospodársky výsledok
- správne stanovené ciele šetrenia
MÍNUSY
- časť dlhu majú zaplatiť daňoví poplatníci
- plán nemyslí na zlepšenie výberu poistného
- plán je málo ambiciózny, úspory mohli byť vyššie