Oznámilo to americké ministerstvo spravodlivosti, podľa ktorého sa Takata priznala, že tajila problémy s vyvíjačmi tlaku v airbagoch, za čo dostala finančný trest vo výške 1 miliardy USD (944,55 milióna eur).
Vyvíjače tlaku v airbagoch od tejto spoločnosti môžu totiž vybuchnúť a do priestoru vozidla sa tak vymrští množstvo kovových a plastových úlomkov. Airbagy od firmy Takata sú spájané s približne 16 úmrtiami a zhruba 180 zraneniami po celom svete. Len v USA automobilky v dôsledku toho zvolali do servisov približne 69 miliónov áut.
Súd v Michigane dal zelenú dohode o ukončení sporu, ktorý Takatu vyjde na 1 miliardu USD. Z toho 25 miliónov USD predstavuje pokuta, ktorú zaplatí americkému ministerstvu spravodlivosti, 125 miliónov USD pôjde na odškodné zraneným a rodinám obetí a 850 miliónov USD dostanú automobilky na pokrytie výdavkov spojených s najväčším zvolávaním áut v histórii automobilové priemyslu.
Takata podľa zistenia amerických úradov vypracovala celú schému na oklamanie výrobcov áut a spotrebiteľov. Poskytovala im falošné a zmanipulované údaje o výsledkoch testov vyvíjačov tlaku v airbagoch. A aj potom, keď sa objavili problémy s airbagmi, vedenie Takaty ďalej tajilo pred zákazníkmi pravdu o skutočných výsledkoch testov, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva.
Takmer všetky veľké automobilky pritom do svojich vozidiel montovali airbagy od firmy Takata. Sú medzi nimi napríklad BMW, Fiat Chrysler, Ford, General Motors, Honda, Nissan a Toyota.
(1 EUR = 1,0587 USD)