Štítna žľaza je malý, nenápadný, ale nenahraditeľný orgán v ľudskom tele. Má motýlikovitý tvar a je uložená v krku.
Ku svojej správnej funkcii potrebuje jód, ktorý využíva pri produkcii svojich hormónov. Tým riadi metabolizmus, ovplyvňuje tvorbu tepla v tele, imunitu, reprodukčné funkcie, činnosť srdca či krvný tlak. „Nie je funkcia v našom tele, do ktorej by štítna žľaza nehovorila,“ konštatuje endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová.
Porucha štítnej žľazy znamená problémy
Jednou z častých porúch, ktoré môžu ovplyvniť fukcie štítnej žľazy, a tým aj zdravie človeka, je hyperyroidizmus. Pri nej sa štítna žľaza zväčšuje a produkuje nadmerné množstvo hormónov, ktoré telo nepotrebuje.
Reálna veľkosť štítnej žľazy sa dá prirovnať k poslednému článku palca konkrétnej osoby. Pri zvýšenej funkcii sa však môže zväčšiť tak, že je viditeľná na prednej strane krku. Hovoríme, že človeku narástol tzv. hrvoľ, ktorý lekári odborne nazývajú struma.
Zväčšená štítna žľaza spôsobuje aj chudnutie
Aké sú príznaky zväčšenej štítnej žľazy? Môže sa dostaviť búšenie srdca, hnačky, nesústredenosť, potenie či častá únava. Jedným z príznakov môže byť aj chudnutie bez zjavných príčin.
„Človek je výrazne nevýkonný, nesústredený, unavený, zle spí a môže byť dokonca konfliktný,“ vymenúva endokrinologička. U niektorých pacientov sa porucha štítnej žľazy prejaví aj vystúpenými očami.
Ako prebieha diagnostika a liečba štítnej žľazy uvidíte vo VIDEU!