Automatizácia výroby vytláča ľudský element z pracovného procesu. Zmráka sa nad 40-hodinovým pracovným týždňom? Kedy budeme mať šesťhodinový pracovný deň alebo štyri pracovné dni týždenne?
Dnes utópia, v budúcnosti realita? Česká politická scéna už živo diskutuje o tom, že raz bude treba skrátiť pracovný týždeň. Dôvodom je predovšetkým rozmach automatizácie výroby, manuálne pracujúcich ľudí nahrádzajú roboty. „V dôsledku digitalizácie sa očakáva zánik istých pracovných miest a skrátením pracovného času sa môže predísť zvyšovaniu nezamestnanosti,” tvrdí šéf slovenských odborov Jozef Kollár. Výsledkom lokálnych experimentov je pozitívny vplyv na zdravie i život zamestnancov.
„Výskum naznačuje, že kratší pracovný týždeň súvisí s nižšou mierou absencií, fluktuácie. Naopak, zvyšuje sa kvalita práce,” hovorí pracovný psychológ Filip Ambróz. Odvrátenou stranou plošného skrátenia pracovného času vo Francúzsku je, že zamestnávatelia musia preplácať viac nadčasov. „Štvordenný pracovný týždeň môže mať iný dosah v rôznych odvetviach,“ dodáva analytička Slovenskej sporiteľne Katarína Muchová.
Zamestnancom by to prospelo
- Odbory z historického hľadiska bojujú za skracovanie pracovného času. KOZ SR vidí väčší priestor na regeneráciu pracovnej sily, ako aj zosúladenie rodinného a pracovného života. Spolu so skracovaním pracovného týždňa na štyri dni je však potrebné zaoberať sa aj neúmerne vysokým rozsahom nadčasov slovenských zamestnancov.
Je to nevyhnutné
- Počet priemerne odpracovaných hodín historicky neustále klesá a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento trend mal zastaviť, alebo zvrátiť. Otázka teda ani tak nie je, či budeme mať kratší pracovný týždeň, ale kedy sa to stane.
Firmy by neboli schopné konkurencie
- Myslíme si, že tento koncept na celoštátnej úrovni nie je udržateľný. V súčasnosti nie je možné plošne zaviesť štvordenný pracovný týždeň bez zásadného ohrozenia konkurencieschopnosti firiem. Ak by k tomu direktívne došlo, výsledkom by bol odlev firiem za hranice. Samozrejme, ak si niektorá spoločnosť trúfa, môže sa pre niečo také rozhodnúť interne.
Vo Francúzsku sa prerátali
Francúzsko v roku 2000 zaviedlo 35-hodinový pracovný týždeň. Firmám vzrástli mzdové náklady, zamestnancom musia hradiť viac nadčasov. Pravicový kandidát na prezidenta Francois Fillon navrhuje, aby sa dĺžka pracovného týždňa vo verejnom sektore vrátila na 39 hodín. Pokiaľ ide o súkromné spoločnosti, museli by rešpektovať 48-hodinový strop. Realizácia návrhu by pravdepodobne narazila na veľmi silné odbory.
Ďalšie pokusy
- na radnici islandského hlavného mesta Reykjavíku v roku 2015 skrátili pracovný týždeň o 4-5 hodín, zamestnancom to prospelo a mestu to vraj neuškodilo
- v jednom domove dôchodcov vo švédskom Göteborgu skrátili pracovný deň z 8 na 6 hodín - mesto muselo prijať ďalších, jeho náklady vzrástli o 22 %
- americká spoločnosť Treehouse v roku 2006 zaviedla 32-hodinový pracovný týždeň, zmenu si pochvaľuje, zamestnanci sú produktívnejší
- ďalšia americká firma Reusser Design v roku 2013 prešla na štvordenný pracovný týždeň, výsledkom je vyššia výkonnosť zamestnancov