Kotleba sa teší nebývalej podpore, ktorú mu podľa odborníkov prihrávajú časté korupčné škandály koalície, ale aj nefunkčná opozícia. Odborníci upozorňujú, že v prípade pokračujúcej frustrovanej nálady na politickej scéne budú mať strany v najbližších rokoch problém zostaviť funkčnú vládu.
Začalo sa to pochodovaním s fakľami v imitácii ľudáckych uniforiem z 2. svetovej vojny pred desiatimi rokmi. Dnes sú kotlebovci v parlamente. Najnovší prieskum agentúry Polis im prisúdil 13 % hlasov a len tak-tak nepredbehli aj liberálov z SaS. „Kotleba, ale aj Boris Kollár majú lepšiu pozíciu ako pri voľbách. Je za tým klesajúca dôvera k štandardným politickým stranám, ktoré sa zaoberajú hádkami, animozitami a riešia nepodstatné veci. ĽS-NS sa stala, čo sa týka preferencií, konkurentom SaS,“ hovorí sociológ Martin Slosiarik.
Hlasy kotlebovcov podľa jeho slov môžu sťažiť vytvorenie budúcej koalície po ďalších voľbách. „Je to logický vývoj. Kotleba k sebe dokázal pritiahnuť protestné hlasy. Časť jeho voličov naozaj inklinuje k fašizmu, ostatní sa pokladajú za protikorupčného, antisystémového voliča,“ tvrdí odborník na extrémizmus Radovan Bránik. Výtlak jeho strany sa odhaduje na 20 percent.
Vinu prehadzujú na Smer
Šéfka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová hovorí, že bez ohľadu na preferencie ĽS-NS pre nich nie je partnerom. Nárast preferencií fašistov dáva za vinu atmosfére v spoločnosti, za ktorú je zodpovedný najmä Smer. „Koalícia mala byť štítom proti extrémizmu a pritom pod ňou rastie,“ povedala. Poslanec Smeru Ľuboš Blaha si myslí, že fašizuje celá Európa a Slovensko nie je výnimkou. „Ťažko to dávať za vinu Smeru,“ skonštatoval.
Poradca pre politickú komunikáciu Eduard Poliak hovorí, že Kotleba robí navonok zvučnú a jednoduchú politiku. „Neháda sa, nepredvádza, ide si svojou cestou a vychádza mu to. Oslovuje elektorát, ktorý nemá historické väzby k tradičným stranám. Sú to často mladí ľudia a tí, ktorí nevolili,“ povedal. ĽS-NS môže podľa neho rásť, ale strop má na úrovni 17 percent. Jakub Drábik z Historického ústavu SAV pripomína, že kotlebovci napriek tejto politike nezaprú svoju fašistickú podstatu. „Ponúkajú nezrealizovateľné a utopické riešenia, ktoré nemajú nič spoločné s ľudskosťou a so zdravým rozumom,“ dodáva expert.
Voličov majú ešte viac
- Nárast preferencií Kotlebu je dôsledok vládnej aj opozičnej politiky. Zaoberajú sa sprostosťami a ľudia toho majú po krk. Toto divadlo vnímajú kontroverzne a keď sa naštvú, víťazí tretí. Kotlebovci nemusia robiť nič a padá im to do lona samé. Strana má mnoho skrytých voličov, už dnes atakujú 20 percent.