Ďalej prisľúbil zavedenie nových exekutívnych opatrení s cieľom obmedziť imigráciu do USA. Americký prezident podpísal 27. januára dekrét, ktorým na 90 dní zakázal vstup do USA občanom a utečencom zo siedmich prevažne moslimských krajín. Nariadenie však začiatkom februára zablokoval federálny súd. Očakáva sa, že nový plán na obmedzenie imigrácie oznámi prezident už v priebehu stredajšieho dňa, informuje agentúra AP.
Vo svojom prejave ku Kongresu Trump ďalej povedal, že jeho administratíva momentálne pracuje na príprave "postupu lepších previerok", na základe ktorých do krajiny nevpustí nikoho, "kto by nám mohol ublížiť". "Verím, že skutočná a pozitívna reforma v oblasti imigrácie je možná, pokiaľ sa zameriame na nasledovné ciele: zlepšenie práce a miezd pre Američanov, posilnenie našej národnej bezpečnosti a obnovenie úcty k našim zákonom," povedal Trump.
Dodal, že súčasný americký systém v tejto oblasti nechráni pracujúcich, pričom sa odvolal na celkom iné podmienky, ktoré v tejto veci panujú v Kanade či Austrálii. "Je základným princípom, že tí, ktorí chcú do krajiny vstúpiť ba mali byť schopní sa o seba finančne postarať. Napriek tomu, v Amerike toto pravidlo nepresadzujeme, čím napíname verejné zdroje, na ktoré sa spoliehajú naši najchudobnejší občania," povedal.
Trump vyzval na zavedenie takého systému zásluh, ktorý by USA ušetril peniaze a krajina by vďaka nemu mohla zvýšiť platy a tiež "pomáhať rodinám bojujúcim o prežitie, a to vrátane rodín prisťahovalcov, aby sa stali strednou triedou".
Trump zvažuje legalizáciu pobytu pre časť nelegálnych prisťahovalcov
Americký prezident Donald Trump v utorok naznačil, že je otvorený voči legislatíve, ktorá by legalizovala pobyt niektorých prisťahovalcov momentálne žijúcich v USA nelegálne a umožnila by tiež získanie občianstva tým, ktorých do Spojených štátov nelegálne priviedli ich príbuzní ešte ako deti.
Trump sa údajne takto vyjadril pri obede s novinármi pred svojím nadchádzajúcim prejavom v Kongrese. "Je správna doba na imigračný zákon, ak dôjde ku kompromisu na oboch stranách," citoval Trumpové slová zdroj agentúry AP, ktorý si neželal byť menovaný. Ak by sa potvrdili, išlo by o zásadnú zmenu v Trumpovej imigračnej politike.
Trump už počas svojej predvolebnej kampane vyhlásil tvrdý boj proti prisťahovalcom, pričom sľúbil postavenie múru na hraniciach s Mexikom a tiež zintenzívnenie deportácií ilegálnych prisťahovalcov.
Zároveň však naznačil, že je otvorený na hľadanie riešení v prípadoch tzv. dreamers (v preklade rojkovia), ktorých do Spojených štátov priviedli ako malé deti alebo dokonca bábätká ich rodičia – nelegálni prisťahovalci.
Bývalý americký prezident Barack Obama pri riešení imigračnej problematiky tvrdil, že títo ľudia by nemali byť vyhostení. Pre svoje názory však nemal dostatočnú podporu Kongresu, a tak sa v roku 2012 rozhodol problém tzv. dreamers vyriešiť prezidentským dekrétom, ktorý priniesol zhruba 750.000 mladým imigrantom pracovné povolenie a dočasnú ochranu pred deportáciou.
Trump proti tomuto nariadeniu ostro brojil a tvrdil, že ho (spolu s inými Omabovými dekrétmi) zruší. Zároveň však ešte vo februári na tlačovej konferencii v Bielom dome povedal, že ide o veľmi ťažkú tému, ktorej sa bude venovať "s veľkým srdcom".