ŠTS dnes niekoľko hodín na verejnom zasadnutí rozhodoval, či prijme obžalobu. Obhajcovia totiž žiadali zastaviť trestné stíhanie, resp. obžalobu odmietnuť. Advokáti okrem iného namietali porušenia práva na obhajobu, a to najmä v prípade obžalovanej Zdenky K. Menovaná si totiž po vznesení obvinenia policajným vyšetrovateľom zvolila obhajcu, ktorý však v rokoch 2011 a 2012 niekoľko mesiacov strávil vo vyšetrovacej väzbe. Podľa názoru jej súčasného advokáta teda nemohol obhajobu obžalovanej aj reálne vykonávať.
Námietky obhajcov sa týkali napríklad neskorého vyrozumenia o úkonoch pred policajným vyšetrovateľom, skutočnosti, že viaceré listiny v spise nie sú originály, ale len kópie, taktiež mali výhrady voči znaleckému posudku, ktorým bola v prípade stanovená výška spôsobenej škody. Prokurátorka výhrady obhajcov odmietla, podľa jej názoru boli dôkazy získané zákonným spôsobom.
Senát nakoniec skonštatoval, že v doterajšom konaní nezistil také závažné pochybenia, aby obžalobu odmietol a vec vrátil späť na políciu. Dôkazná núdza, ktorá je spôsobená nepoužiteľnosťou niektorých dôkazov zaobstaraných v prípravnom konaní, podľa predsedníčky senátu „nezakladá dôvod na odmietnutie obžaloby z dôvodu, že nie je absolútna.“ Podľa súdu boli políciou a prokuratúrou zabezpečené dôkazné prostriedky, ktoré odôvodňujú postavenie obžalovaných pred súd.
Prokurátor podal obžalobu v októbri minulého roka na päť osôb, a to na exministrov Mariána Janušeka a Igora Štefanova, ako aj na dvoch ministerských úradníkov Radoslava B., Tomáša L. a odborníčku na verejné obstarávanie Zdenku K. Tender mal byť zverejnený na uzavretej chodbe. Netransparentnú súťaž z obdobia prvej Ficovej vlády na poradenské a právne služby na ministerstve výstavby vedenej nominantami SNS potom vyhrali dve firmy blízke Slovenskej národnej strane.
Exministra Mariána Janušeka prokurátor žaluje za machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, ako aj za zneužívanie právomoci verejného činiteľa a porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Na exministra Igora Štefanova, Radoslava B., Tomáša L. a Zdenku K. podal prokurátor obžalobu za machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Kauza siaha až do roku 2007. Vtedajšie ministerstvo výstavby malo zverejniť oznam o tendri iba na nástenke v uzavretej chodbe ministerstva. Lukratívnu zákazku tak malo získať konzorcium, ktoré o súťaži vedelo. O kreslo vtedy prišli dvaja ministri za Slovenskú národnú stranu - Marián Janušek a neskôr jeho nástupca Igor Štefanov.