Nadšenci zo združenia Kežmarská chata v týchto dňoch pripravili výstavu o jej histórii a prezentujú aj to, ako si predstavujú jej budúcnosť. Architektonický návrh je na svete, otázna je však nateraz dohoda s mestom.
Výstavbu Kežmarskej chaty dokončili v roku 1942 a po 2. svetovej vojne patrila Československému združeniu telesnej výchovy. „Určitý čas nebola verejnosti prístupná. Stala sa centrom československých horolezcov, ktorých nepísaným vodcom bol Arno Puškáš,“ vysvetlil podpredseda združenia Kežmarská chata Dalibor Kišš s tým, že na chate sa naplánovalo množstvo výstupov na sedem- aj osemtisícovky.
„V čase najväčšej slávy ju navštevovalo množstvo ľudí a využívali ju aj na študentské lyžiarske kurzy, pretože blízko chaty stál vlek,“ pokračuje. Siedmeho októbra 1974 však legendárna stavba vyhorela. V osemdesiatych rokoch boli pokusy chatu obnoviť, žiaden však nevyšiel.
Šanca sa natíska teraz. „Máme k dispozícii architektonický návrh, ako by nová moderná chata mohla vyzerať, ten sa vygeneroval zo súťaže. Chata by mala byť nízkoenergetická s veľkým dôrazom na životné prostredie,“ vraví Kišš s tým, že by boli radi, keby sa novú chatu podarilo vybudovať v spolupráci s mestom Kežmarok.
„Myslím si, že hrubá stavba by mohla stáť za 6-7 mesiacov. V zime by sa potom dokončovala znútra. Podľa mojich odhadov by náklady mohli byť asi milión eur. Potrebujeme sa však najskôr dohodnúť s mestom,“ uzavrel Kišš. Históriu aj možnú budúcnosť predstavujú na výstave kežmarského múzea. Bude trvať do 18. apríla.