Predseda EP Antonio Tajani na spoločnej tlačovej konferencii s Junckerom upozornil, že dokument známy ako "biela kniha" je len základom pre politické diskusie o ďalšom vývoji EÚ po brexite. Juncker v rámci tlačovej besedy upozornil, že rokovania o budúcnosti Európy by sa mali viesť nielen v Bruseli, ale mali by zahŕňať všetkých občanov Európy.
Kriticky na bielu knihu zareagoval predseda socialistov a demokratov v EP (S&D) Gianni Pittella. Obvinil Junckera, že ponúkol príliš širokú škálu možností pre budúcnosť Európy, vrátane možnosti zníženia úrovne terajšej spolupráce. Podľa Pittellu sa mal namiesto toho zamerať na to, ako Úniu posilniť. "V čase, keď náš spoločný európsky dom, ktorý nás chránil po desaťročia, musí čeliť najťažším búrkam vôbec, vy nám prezentujete dokument úvah a scenáre namiesto jasného plánu, ako posilniť tento dom proti búrkam," uviedol Pittella.
Päť scenárov možného vývoja EÚ po brexite:
1. scenár- Pokračovanie v súčasnom smerovaní
Európska 27-čka sa zameria na presadzovanie pozitívneho programu reforiem podľa dokumentu Komisie s názvom Nový začiatok pre Európu z roku 2014 a Bratislavského vyhlásenia. To v roku 2016 schválilo všetkých 27 členských krajín.
V budúcnosti by to mohlo znamenať, že Európania by mohli bez problémov prekračovať hranice bez nutnej kontroly. Zosilnené bezpečnostné kontroly by boli len na letiskách a železničných staniciach.
2.scenár- Výlučne jednotný trh
Európska 27-čka by sa znovu zamerala len na jeden spoločný trh. Členské štáty nedokážu nájsť spoločnú reč v čoraz väčšom počtu oblastí.
3.scenár- Tí, čo chcú viac, robia viac
Európska 27-čka by pokračovala tak ako v súčasnosti, no členské štáty, ktoré si to želajú, by spolupracovali viac aj vo vybraných oblastiach. Napríklad pri obrane, vnútornej bezpečnosti alebo sociálnych veciach. Vznikne jedna alebo viac "ochotných koalícií".
4.scenár- Robiť menej, ale efektívnejšie
Európska 27-čka bude v určitých oblastiach politiky rýchlejšia a efektívnejšia. Ak usúdia, že niektoré oblasti nemajú dostatočnú hodnotu, budú sa jej venovať menej. Zdroje a pozornosť sa sústredí len na vybrané oblasti.
5.scenár- Robiť omnoho viac spolu
Rozhodnutia na európskej úrovni sú prijímané rýchlejšie a promptne sa vykonajú. Členské štáty sa rozhodnú zdieľať viac právomocí, zdrojov a robiť spoločné rozhodnutia na všetkých úrovniach.