Ohľadom tvrdšieho postupu voči migrantom bez nároku na azyl komisia predovšetkým volá po zavedení opatrení, ktoré by urýchlili vrátenie týchto utečencov do krajiny pôvodu. Navrhuje urýchliť vybavovanie žiadostí o azyl a deportácie, zatvárať do zvláštnych stredísk potom hodlá osoby, u ktorých hrozí útek na iné miesto Európy, v úmysle má tiež rýchle uzatvorenie zmlúv o vrátení migrantov s Nigériou, Tuniskom a ďalšími štátmi. "Je našou povinnosťou jasne povedať migrantom, našim partnerom v tretích krajinách (mimo EÚ) a našim občanom, že ak niektorí ľudia potrebujú pomoc, tak my im pomôžeme. Inak ale musia odísť späť domov," zdôraznil podpredseda komisie Frans Timmermans.
Komisia tiež vyzýva členské štáty, aby do konca mesiaca splnili záväzok poskytnúť chýbajúci personál a vybavenie pre Európsku agentúru pre pohraničnú a pobrežná stráž. Vyhlásenie EÚ a Turecka aj po roku svojho trvania pomáha držať nelegálne prechody hraníc pod kontrolou, avšak počet novo prichádzajúcich stále prekračuje počet návratov, uviedla komisia.
Eurokomisia pohrozila členským krajinám trestami: Spomína sa aj Slovensko
Európska komisia opäť vyzvala členské štáty Európskej únie, aby urýchlili tempo presunu migrantov, a pomohli tak znížiť tlak u hranice EÚ.
Svoje sľuby zatiaľ naplnilo iba niekoľko z nich. Komisia pohrozila, že je pripravená usilovať o potrestanie krajín, ktoré odmietajú prijať migrantov, ktorí sú teraz v Taliansku a Grécku. V dokumente pre nadchádzajúci summit EÚ komisia zároveň vyzvala k sprísneniu národných zákonov a postupov proti migrantom bez nároku na azyl.
V septembri 2015 sa ostatné členské krajiny zaviazali, že si v najbližších dvoch rokoch rozdelia až 160.000 migrantov, ktorí sa dostali z Afriky a Blízkeho východu cez Stredozemné more do Grécka a do Talianska. Zatiaľ sa to však podarilo len asi u 13.500 žiadateľov o azyl. Maďarsko, Rakúsko a Poľsko účasť na tomto pláne odmietajú, zatiaľ čo iné krajiny ako Česká republika, Slovensko, Bulharsko a Chorvátsko sa zapájajú len veľmi obmedzene, podotýka komisia.