Pre TASR to uviedol analytik z Euractivu Radovan Geist. "Pokračovanie v súčasnom kurze nie je riešením. Odkladanie ťažkých rozhodnutí, plátanie dier a stále zložitejšie kompromisy sú len postupným odumieraním integrácie. Posun k federácii vo formáte EÚ 27 je ťažko priechodný. Robiť "viac v menšom počte oblastí" môže znieť príťažlivo, ťažko sa ale dohodneme na prioritách, na ktoré treba sústrediť energiu a peniaze," vysvetľuje Geist.
Návrat k jednotnému trhu je podľa neho iluzórny napríklad preto, že nemôže dlhodobo fungovať bez spoločných pravidiel v mnohých oblastiach – od technických noriem, cez environmentálne, až po sociálne štandardy a nejakú formu koordinácie menových politík.
"Ostane tak posledná možnosť. Keďže sa vo viacerých kľúčových oblastiach 27 krajín nebude schopných dohodnúť, no krízy si nejaké riešenia vyžadujú, dohodnú sa užšie skupiny krajín. Posilnia integráciu v daniach, obrane, boji proti finančným podvodom a pod. Viacrýchlostná Európa nie je optimálnym riešením, no ostáva posledným politicky predstaviteľným," konštatoval analytik.
Polovicu scenára rezervoval pre možnosť, že sa lídri pokúsia "prepotácať krízami pokračovaním v súčasnom kurze, či už to urobia z hlúposti, krátkozrakosti alebo zbabelosti". Výsledkom by podľa neho bola politická katastrofa.