Uzatvára sa tak príbeh najväčšieho podvodu s nebankovkami v histórii Slovenska, keď 170-tisíc ľudí prišlo o svoje úspory a stratilo sa neuveriteľných 15 miliárd korún (500 miliónov eur). Ako vo svojich posledných mesiacoch žil Fruni? Fruni spolu s Mariánom Šebeščákom a Františkom Matíkom koncom 90. rokov rozohrali pyramídovú hru, keď od ľudí pod vidinou aj 30-percentných „garantovaných“ úrokov vymámili astronomických 63 miliárd korún (2,1 miliardy eur).
Neskôr BMG aj Horizont zatvorili svoje pobočky a okradnutí sa po rokoch dočkali maximálne 4 % vkladov. „Koroner pre grófstvo Lancashire nášmu konzulovi v Londýne oficiálne potvrdil úmrtie Vladimíra Fruniho. K úmrtiu došlo v meste Burnley 28. februára. Pitva, ktorou sa potvrdí príčina úmrtia, je naplánovaná na piatok,“ povedal hovorca rezortu zahraničia Peter Susko. Jedného z poškodených Slovákov, Milana Kolena, smrť Fruniho neprekvapila: „Je to asi karma, ale to nám nepomôže.“
Pracoval vo veľkosklade
Súd poslal Fruniho v roku 2007 do väzenia na 11 a pol roka. Odsedel si 9 a pol, keď ho v roku 2011 podmienečne prepustili. Podľa doterajších informácií sa mu však veľmi na slobode nedarilo. Pracoval v anglickom Burnley ako skladník s hodinovou gážou 9,2 eura na hodinu a žil v spoločnom podnájme. Slováci, ktorí tam žijú, ho videli zbierať nákupné košíky v supermarkete. Podľa ľudí, ktorí s ním pracovali, zomrel nečakane. Na rozdiel od neodškodnených Slovákov ho mali radi. „Ježíš, to nieee... Bol to milý pán,“ zverila sa na sociálnej sieti Petra. „Škoda Vladko, si super típek. Vďaka, že som Ťa poznal. Pozdrav tam hore R.I.P.,“ pridal sa Ján.
Rok nebýval v Košiciach
V sídliskovom byte v Košiciach, kde Fruni naposledy býval u svojej exmanželky, vo štvrtok nikto neotváral. Podľa susedov tu nebol asi rok. „Správa o jeho smrti nás dosť zasiahla. Poznáme ho ako milého človeka, ktorý sa s každým z bloku rád porozprával,“ povedala jedna z majiteliek bytu vo vchode, kde po prepustení z väzenia našiel šéf skrachovaných nebankoviek útočisko.
Ozval sa Majský
V súvislosti s tunelovaním BMG a Horizont súdia aj trojicu ľudí na čele s bývalým veľkopodnikateľom a obľúbencom večierkov Jozefom Majským (70). Špecializovaný trestný súd ho poslal na dvanásť rokov do väzenia, no Najvyšší súd rozsudok zrušil. Pred dvoma rokmi mu súd vinu potvrdil a poslal ho do väzenia na deväť rokov. Trojica, ktorá vinu odmieta, sa odvolala a čaká na definitívny verdikt Najvyššieho súdu.
Majský sa o Fruniho smrti dozvedel z Nového Času. „Ešte som to nepočul a ani ma to nezaujíma. Ja som s tým nič nemal (nebankovky), mne je to ukradnuté,“ povedal nám. Poškodení žiadali pomoc od štátu, ktorej sa dodnes nedočkali. Ich horlivým zástancom bol premiér Robert Fico. Dokonca pred voľbami v roku 2006 sľúbil, že štát ľudí odškodní. Na to, či to ešte plánuje urobiť, sme sa pýtali. Úrad vlády do uzávierky nereagoval.
Vladimír Fruni († 64)
Horizont kúpil v roku 1997. Na základe páčivých úrokov aj 30 percent sa mu od ľudí podarilo vymámiť 63 miliárd korún (2,1 miliardy eur). Dostal 11 a pol roka, z uloženého trestu si odsedel 9 rokov, 4 mesiace a 26 dní. V roku 2011 ho podmienečne prepustili z trenčianskej väzenskej nemocnice, kde si trest odpykával po tom, čo dostal infarkt. Fruni po prepustení žil v Košiciach, smrť si ho našla tento týždeň vo Veľkej Británii.
Marián Šebeščák († 52)
Jeden z troch konateľov skrachovaných nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest. V roku 2002 ho spolu s Frunim chytila polícia v Chorvátsku. Súd mu udelil trest sedem rokov za mrežami. Odsedel si dve tretiny. Keď ho v roku 2007 prepustili z väznice v Dubnici nad Váhom, tvrdil, že má len 800 korún (27 eur) a odišiel vlakom do Košíc. Šebeščák zomrel na nespresnené zdravotné komplikácie v roku 2012 v Prahe.
František Matík (52)
Tretiemu z konateľov nebankoviek sa podarilo v roku 2002 utiecť. Skrýval sa dlhých 13 rokov. Medzitým ho rovnako ako Fruniho v máji 2007 odsúdili na 11 a pol roka. Začiatkom roka 2015 ho vypátrala polícia v Srbsku. Rok na to ho vydali a v súčasnosti si odpykáva trest.
Jozef Majský (70)
Bývalého veľkopodnikateľa, ktorý sa rád pýšil svojím miliardovým majetkom, obžalovali z podvodu. Vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovkám podľa Špecializovaného trestného súdu spôsobil škodu 448 miliónov slovenských korún (takmer 15 miliónov eur). Majský dostal pôvodne v roku 2007 12 rokov basy. Najvyšší súd pre pochybenia vec vrátil. Súd ho v roku 2015 opätovne uznal vinným a udelil mu trest deväť rokov väzenia. Po Majského odvolaní má vec na stole Najvyšší súd.
Patrik Pachinger (50)
Patrik Pachinger mal ako jeden zo spolumajiteľov falšovať pohľadávky voči nebankovým spoločnostiam, čím sa im podarilo z krachujúceho podniku dostať ďalších 15 miliónov eur. Hlavou podvodu bol podľa súdu práve Majský. Jemu Špecializovaný trestný súd udelil trest sedem rokov.
Dávid Brtva (46)
Druhým spolumajiteľom mal byť Dávid Brtva, ktorý už sedel za spreneveru 5,6 milióna korún (187-tisíc eur). Skutok súvisel s kauzou tunelovania nebankoviek, ale súd ho vylúčil na samostatné konanie. Od roku 2014 je na slobode. Rovnako ako Pachinger a Majský, čaká na verdikt Najvyššieho súdu. Jemu ako Majskému hrozí deväť rokov.
Ako podvádzali ľudí
- Vladimír Fruni v roku 1997 kupuje Horizont, spolu so Šebeščákom a Matíkom rozbiehajú pyramídovú hru
- odborníci upozorňujú, že 30% zisky sú podvod, ľudia veria masívnej reklame
- celá hra začiatkom roka 2002 praskla, nebankovky zatvorili svoje pobočky
- okolo 170 tisíc ľudí prichádza o celoživotné úspory, nebankovky ich pripravili o 500 miliónov eur
- okradnutí sa po rokoch dočkali maximálne niečo vyše štyroch percent svojich pôvodných vkladov