Napriek pozitívam, ako zvýšenie bezpečnosti detí a uľahčenie práce rodičov, sa malé školy obávajú, že pre ne bude projekt znamenať záhubu. V skúšobnej lehote budú autobusy jazdiť už o niekoľko týždňov v obciach Vojka a Bodíky a deti budú zvážať do školy v Dobrohošti alebo v Čunove na juhozápade Slovenska. „Je tu teraz čas, aby sme tento pilotný projekt spustili, otestovali a potom vedeli ponúknuť aj ostatným obciam,“ opísal minister dopravy Árpád Érsek.
Podľa Plavčana projekt môže prispieť k reforme vzdelávania na Slovensku. „Ide o to, že deti nastúpia do autobusu väčšinou, predpokladám, v mieste svojho bydliska a vystúpia pred školou. Takisto vodič počká na tieto deti pred školou a odvezie ich pred ich bydlisko, či už na nejakú zastávku, alebo pred dom, kde bývajú,“ priblížil minister. Žiaci to majú mať všetko zdarma, peniaze pôjdu z dotácií.
Nový plán má podľa kritikov aj tienisté stránky. Podľa predseduodborového zväzu Pavla Ondeka treba k projektu pristupovať opatrne. Školské autobusy môžu odlákať deti do väčších miest a miestne školy začnú chátrať. „Hrdosťou každej obce je mať školu a ak ide do útlmu, tak to bude musieť riešiť starosta alebo primátor. Veľa malotriedok je zrekonštruovaných a na patričnej úrovni, no len demografický uhol je taký, že je menej žiakov. Na druhej strane hrdosť hovorí, aby tam tá škola bola,“ ozrejmil Ondek.
Čo majú v pláne
- iniciatíva odštartuje v obciach na juhozápade Slovenska Vojka a Bodíky a deti budú zvážať do Dobrohošťa, ale aj Čunova
- spustia to už tento školský rok
- minibusy na prepravu detí zaobstará ministerstvo vnútra vo verejnom obstarávaní
- skúšobná lehota pilotného projektu bude trvať niekoľko mesiacov
- po skúšobnej lehote Peter Plavčan ponúkne projekt aj ďalším mestám a obciam
- minibus by sa mohol využiť aj na prepravu detí na rôzne záujmové krúžky
- rezort školstva prispieva deťom na dopravu vo výške 7,5 milióna eur
- financovať to budú z príspevkov na dopravu žiakov obciam