Môže ísť o migrénu. V súčasnosti trpí týmto ochorením už každá tretia žena a každý desiaty muž. Napriek tomu, že život človeka neohrozuje, vie ho veľmi znepríjemniť. Aké sú príznaky migrény a ako ju liečiť?
Migréna je chronické ochorenie, ktoré je charakteristické najmä výraznými bolesťami hlavy na jednej alebo oboch stranách. Veľakrát prichádza náhle a s vysokou intenzitou a často sa opakuje. Rozoznať od bežných bolestí hlavy je niekedy náročné, trpí ňou však čoraz viac ľudí. „Počet postihnutých pacientov v dnešnej dobe razantne narastá. A posledných 20 rokov stúpol až o 300 percent. Na vine je, medzi iným, aj súčasný stresujúci životný štýl,“ vysvetlil pre nemecký denník Bild neurológ Hartmut Gobel.
Čo ju spôsobuje
-vrodená predispozícia
-stres
-porucha denného a nočného rytmu
-alkohol
-dehydratácia organizmu
-nedostatok pohybu
-nesprávne stravovacie návyky – prejedanie sa, hladovanie
Symptómy
-silná, najčastejšie jednostranná bolesť hlavy – pulzujúca alebo búšiaca
-bolesť v spánkoch
-precitlivenosť na svetlo a zvuky
-nevoľnosť
-vracanie
-bolesť očí
-problémy zo zrakom – rozmazané videnie, vidíte škvrny a záblesky, dočasná strata zraku
-poruchy reči
-mdloby
-tŕpnutie prstov
-zvýšená únava a spavosť
-podráždenosť
Koho postihuje?
Migréna sa môže prejaviť už u detí od 7 rokov. Najčastejšie sú však postihnutí ľudia vo veku 35 - 40 rokov. Starší ľudia nad 70 rokov migrénou už takmer vôbec netrpia. Väčšinou trpia migrénou práve ženy. Rizikovou skupinou sú aj ľudia, ktorí majú toto ochorenie v rodine.
Prevencia a liečba
-dostatok pohybu – pravidelná fyzická záťaž môže obmedziť migrénu
-pravidelný spánkový režim – mali by ste si líhať do postele a vstávať v rovnakom čase, dôležité je tiež nespať príliš málo, ale ani príliš dlho
-znížte stres – existujú rôzne relaxačné techniky a metódy
-pravidelný denný rytmus
-pravidelná zdravá strava – vylúčte jedlá s vysokým obsahom glutamánu, orechy, plesňový syr, čokoládu, citrusové plody či iné jedlá, po ktorých ste spozorovali migrénové záchvaty
-doplňte vitamín B2 a magnézium – normalizuje podráždenie nervov
Prvá pomoc pri záchvate
1. lieky proti bolesti – aspirín, paracetamol či ibuprofén – nemali by sa užívať dlhšie ako 10 dní, po tomto období si na ne telo zvykne a prestanú mať účinok
2. pomôcť môže aj trochu kofeínu
3. studený obklad na citlivé miesto na hlave môže znížiť bolesť
4. dajte si oddych a ak môžete, na chvíľku si zdriemnite
Bolesť môže byť spôsobená zápalom
Teórií vzniku migrény je viacero. Podľa neurológa Hartmuta Göbela je migréna vyvolaná poruchou spracovania podnetov v mozgu: „Pacient pri nej trpí príliš aktívnym a rýchlym nervovým systémom. V mozgu sa začínajú uvoľňovať rôzne chemické látky, ktoré pôsobia na cievy a spôsobujú ich opuch a zápal. Ten sa následne prejavuje pulzujúcou bolesťou v jednej časti hlavy, najmä v okolí očí, uší či čeľuste.“
Typická je svojou intenzitou
Ronnie Šandorová Traubnerová, neurologička
-To, prečo migréna vzniká, sa nevie. Teórie sú viaceré, ale nie je to úplne jasné. Často však ide o dedičnú záležitosť. Rozoznať od bežnej bolesti hlavy ju môžeme aj na základe intenzity, či miesta bolesti. Väčšinou je totiž o dosť silnejšia, často sa opakujúca a takmer vždy len na jednej polovici hlavy. Spája sa tiež s ďalšími symptómami, ktoré bežnú bolesť hlavy nesprevádzajú.