Reklama

Keď sú črevá zauzlené: Takto spoznáte nebezpečné ochorenie, pri ktorom pomôže len lekár!

Keď sú črevá zauzlené: Takto spoznáte nebezpečné ochorenie, pri ktorom pomôže len lekár!

Zdroj: iStock/anc

Reklama

Zauzlenie čriev, ileus alebo črevná nepriechodnosť. Všetky tieto názvy opisujú vážne ochorenie, ktoré patrí k náhlym príhodám brušným. Bez lekárskej pomoci môže spôsobiť smrť.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Keď sú črevá zauzlené: Takto spoznáte nebezpečné ochorenie, pri ktorom pomôže len lekár!
    Zdroj: IH

    Ochorenie, ktoré je všeobecne známe aj ako zauzlenie čriev, miserere či odborne ileus, môže vážne ohroziť ľudský život. Pri prvom podozrení treba okamžite utekať k lekárovi. Zvracanie, nadúvanie, nafúknuté brucho, zástava vetrov a stolice sú príznaky, ktoré môžu signalizovať ileus.

    Ako spoznáte, že črevá sú nepriechodné

    „Základným príznakom črevnej nepriechodnosti je bolesť a veľmi často s ním spojené zvracanie. Pacient má pocit netrávenia, pocit rastúceho brucha a pocit tlaku, ktorý končí zvracaním,“ hovorí MUDr. Miroslav Tomáš z chirurgického oddelenia Národného onkologického ústavu Bratislava.

    Ako vzniká nepriechodnosť čriev?

    Neexistuje jediná príčina, ileus má množstvo rôznych príčin. Ochorenie môže vzniknúť náhle, aj u zdravého človeka. Môže však sprevádzať i existujúce ochorenia. Príčinou býva napríklad nádor, hematóm, zápal či žlčový kameň, ktorý zablokuje črevo.

    Vzniknúť môže aj po tom, ako sa porušia žily a tepny, ktoré prekrvujú črevá, a tie prestanú správne fungovať. Z rôznych príčin, akými môže byť napríklad zápal či infekcia, sa taktiež môžu narušiť nervové spojenia čriev a spôsobiť, že sa prestávajú hýbať. Stanú sa nepriechodnými.

    Ileus – liečba a zotavenie

    Ak sa v čreve objaví prekážka, ktorá zabraňuje jeho správnemu fungovaniu, nastupuje chirurg. V prípade nádoru alebo zrastov na črevách nasleduje ich operačné odstránenie. Ak sú príčinou nepriechodnosti cudzie telesá, môžu lekári využiť endoskopiu.

    „Perspektíva pri operačných výkonoch a samotnej chirurgickej liečby je dobrá. Závisí však od vyvolávajúcej príčiny. Stav pacienta sa po úspešnej operácii zlepšuje, začína opäť prijímať stravu, obnoví sa mu peristaltika a črevná činnosť,“ vysvetľuje MUDr. Miroslav Tomáš.

    Autor: tivi.sk

    Súvisiace