Zakladateľ HZDS sa po rokoch objaví v politickej debate práve na tému svojich odpustkov, ktoré znemožnili vyšetriť kauzy únosu syna prezidenta Michala Kováča (†86) a následnú vraždu Róberta Remiáša († 25).
Mečiar si dnes užíva politický dôchodok v Trenčianskych Tepliciach a v neďalekej Dolnej Porube. Ak sa aj občas ukáže na verejnosti, politika je pre neho tabu. V poslednom čase ho bolo vídať len na pohreboch bývalých kolegov. Aktuálna zmena nastala po tom, ako sa na pretras v parlamente opätovne dostali jeho amnestie. Dopomohol k tomu film Únos, ktorý okolnosti divokých 90. rokov priblížil aj mladšej generácii.
Mečiar prijal ponuku televízie TA3 a v utorok večer sa má stretnúť v diskusii s jedným z priamych pamätníkov udalostí, podpredsedom parlamentu Bélom Bugárom, ktorý vtedy drel opozičné lavice. „Pripravoval som sa poctivo, lebo Vladimír Mečiar je dobrý rétor, ktorý vie nepravdivé informácie obhájiť tak, že znejú pravdivo. Pripravil som si aj citáty,“ povedal pred diskusiou Bugár. Samotné amnestie nazval čiernou škvrnou, ktorá dodnes traumatizuje spoločnosť.
„Je dôvodné podozrenie, že Kováč bol násilím zavlečený do cudziny s vedomím štátu, pod ktorý SIS patrí. A štát musí potrestať tých, ktorí sa zúčastnili na únose človeka. Vždy sme hlasovali za ich zrušenie, no doteraz chýbala dostatočná politická vôľa,“ povedal Bugár s tým, že to bude hovoriť aj v televízii. So samotným Mečiarom sa stretne po viac ako siedmich rokoch, keď bol ešte súčasťou prvej Ficovej vlády. TA3 neodpovedala, prečo k bývalému premiérovi vybrala práve Bugára, a nie aj niekoho z opozičných politikov.
Martin Poliačik z SaS a Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí však avizovali, že prídu pred diskusiou protestovať proti Mečiarovej obhajobe. „Veľmi negatívne vnímame fakt, že jej hlavný predstaviteľ dostáva možnosť svoje konanie obhajovať vo verejnom priestore bez náležitej oponentúry,“ vysvetľujú.
Budaj trvá na podaní
Amnestie budú na pretrase aj na marcovej schôdzi parlamentu. Na ich zrušenie treba ústavnú väčšinu, teda minimálne 90 poslancov. Fico napriek svojim doterajším postojom hovorí, že ich veľmi rád zruší, ale musí to odobriť Ústavný súd, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Predkladateľ návrhu Ján Budaj tvrdí, že návrh z marcovej schôdze nestiahne. Fica obvinil z toho, že len kľučkuje. „Práve preto je zmena Mečiarových amnestií možná len prijatím ústavného zákona, nie prostým poslaním na súd, lebo ten sa už k tejto veci negatívne vymedzil,“ vysvetlil poslanec s tým, že ak by mali poslanci Smeru-SD pri hlasovaní voľnú ruku, viacerí by boli za zrušenie amnestií.
Mečiarove amnestie
- Michala Kováča ml., syna vtedajšieho prezidenta, zavliekli únoscovia v roku 1995 do Rakúska. Za únosom mali údajne stáť príslušníci SIS, ktorej v tom čase šéfoval Ivan Lexa.
- Róbert Remiáš bol spojkou svedka únosu Oskara Fegyveresa, rok po únose prišiel o život pri explózii auta. Fegyveres ešte predtým utiekol do zahraničia.
- Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR v roku 1998 schválil amnestie, ktoré znemožnili vyšetrenie týchto káuz.
Lož ako pracovná metóda
Eduard Chmelár, politológ:
- S dedičstvom mečiarizmu sa nevieme vyrovnať dve desaťročia. Taký Fico je dnes najdlhšie vládnucim politikom, ale najmenej toho zmenil a ovplyvnil. No Mečiar už nemá veľa čo povedať. Stále platí, že lož je jeho pracovnou metódou. On nevie povedať pravdu. Bol to síce jeden z najtalentovanejších rečníkov, ale teraz je už za zenitom.
Únos prepísal rekordy
Film Únos režisérky Mariany Čengelovej Solčanskej naplnil slovenské kiná na prasknutie. Za prvý víkend ho videlo takmer 68-tisíc ľudí, čím sa stal najúspešnejším slovenským filmom v histórii. Podobnú návštevnosť v prvých dňoch od uvedenia nemala ani evitovka Všetko alebo nič, Červený kapitán či veľkofilm Bathory Juraja Jakubiska. Snímka na motívy skutočných udalostí stihla na vstupnom zarobiť už 370-tisíc eur.