Počas pobytu u našich maďarských susedov sa totiž ich synčekovi veľmi zhoršilo zdravie a mal problémy s dýchaním. Privolaná záchranka však prišla až po dvadsiatich minútach a dovtedy musela Vanda zápasiť o jeho život a udržiavať jeho dýchanie. Müller s manželkou prežívali doslova muky. Markusovi sa náhle zhoršilo zdravie a zúfalí rodičia hneď zalarmovali záchranárov.
Medzitým však išlo chlapčekovi doslova o život. Náhle zhoršenie zdravotného stavu totiž prišlo úplne nečakane. „Počas jarných prázdnin, ktoré sme trávili v Maďarsku, dostal Markus agresívnu formu laryngitídy, zle dýchal, v noci som volala záchranku,“ potvrdila Novému Času Wolfová. Jej obavy potvrdil aj hlas na záchranárskej linke. „Doktor mi v telefóne vysvetľoval, že sanitka príde o 20 minút a dovtedy môj syn nesmie prestať dýchať,“ spomína na nekonečné minúty Müllerova manželka, ktorá s malým Markusom zostala v nemocnici.
„Keďže mal problémy s dýchaním, boli sme obidvaja hospitalizovaní v Szombathely,“ vysvetlila Vanda, ktorá napriek nekonečnému strachu o dieťa nestráca zmysel pre humor. „Keď už skončiť v nemocnici, tak štýlovo vo svojej vlastnej - ‚Markusovsky Korhaz‘,“ dopísala k statusu na internete vystrašená mama, ktorá skončila so synom v šesťlôžkovej izbe so šiestimi deťmi a štyrmi rodičmi. „Pokiaľ tu chcú byť, musia spať s deťmi v posteli,“ prezradila Wolfová.
Ako útočí zákerná laryngitída
Laryngitída alebo zápal hrtana je ochorenie, ktoré zapríčiňujú respiračné vírusy, prípadne baktérie, ktoré spôsobia nádchu a zahlienenie. K typickým príznakom patrí zachrípnutie, suchý dráždivý kašeľ, škrabanie v hrdle či zvýšená teplota. Zápal hrtana najčastejšie postihuje deti v dojčenskom veku, až do veku približne 5 rokov. Ide o pomerne nebezpečné ochorenie, ktoré v prípade uzatvorenia hrtana môže dieťa ohroziť na živote.
„Pri laryngitíde je ako prvá pomoc potrebné otvoriť okno a dávať dieťaťu piť po lyžičkách čaj, skôr horúcejší, tak aby sa neobarilo. Na krk a na hrudník dáme nahriaty olejový obklad. Podávame kalciový sirup a antihistaminikum. Ak sa stav nezlepší, treba volať okamžite lekára,“ vraví pediatrička Stanislava Miklánková.