Zakladateľ HZDS si v diskusnej relácii po rokoch zmeral sily s pamätníkom a politickým dinosaurom Bélom Bugárom (58). Mečiar si tak po dlhšom čase sadol pred televízne kamery a pred verejnosťou sa nezdráhal obhajovať svoje kontroverzné politické kroky z minulosti.
Vladimír Mečiar sa vrátil z politického dôchodku, aby obhájil svoje kontroverzné amnestie z 90. rokov. Prijal pozvanie televízie TA3 a do diskusného ringu relácie Téma dňa zasadol so šéfom Most-Híd Bélom Bugárom. Ten ešte pred samotnou diskusiou prezradil, že nenechal nič na náhodu. „Pripravoval som sa poctivo, lebo Vladimír Mečiar je dobrý rétor, ktorý vie nepravdivé informácie obhájiť tak, že znejú pravdivo,“ priznal Bugár.
Mečiar sa už v úvode diskusie odbočil od pravdy, keď tvrdil, že sa mu v posledných rokoch nedostáva v médiách priestor. Práve Nový Čas ho v poslednom čase kontaktoval niekoľkokrát, možnosť vyjadriť sa pre najčítanejší denník však nevyužil.
Podľa očakávaní sa obaja rétori počas diskusie najviac venovali práve kontroverzným odpustkom dvojnásobného slovenského premiéra, ale aj násilnému odvlečeniu Michala Kováča ml. do cudziny. „O únose mohli v Slovenskej informačnej službe vedieť, ale SIS-ka to neurobila, ten koho som podozrieval, už nežije,“ narážal expremiér na bývalého námestníka SIS Jaroslava Svěchotu. Mečiar taktiež oživil teóriu, podľa ktorej exprezident Kováč o únose svojho syna vedel. Bugár, ktorý v časoch divokých 90. rokov dral opozičné lavice, bývalému parlamentnému kolegovi nič nedaroval. "Nezmenili ste sa pán Mečiar, na vašom mieste by som sa minimálne ospravedlnil. Hovoríte také klamstvá, že Kováč o únose vedel a nekonal. On urobil všetko preto, aby to vyriešil," oponoval Bugár.
Pred bránami televízie protestovali aj opoziční poslanci Martin Poliačik z SaS a Jozef Viskupič z Obyčajných ľudí. Amnestie budú na pretrase aj na marcovej schôdzi parlamentu.
Mečiarove výroky v diskusii
"Pána Bugár opraviť, je síce mladší, ale pamäťovo
je na tom horšie.“
"O únose mohli v Slovenskej informačnej službe vedieť, ale SIS-ka to neurobila, ten
koho som podozrieval, už nežije a myslím tým Svěchotu, ktorého som z celej duše nenávidel."
"Keď som sa o Kováčovi ml. dozvedel, tak som sa postavil, spýtal sa, či to je pravda a povedal: a do riti, a bude zle."
"Pán prezident Kováč prišiel do Rakúska a zobudil rakúskeho kancelára a povedal mu, že si berie syna naspäť."
"Prvý šok bol pre mňa, keď minister vnútra povedal, že prezident o únose syna vyhlásil: vedel som, kedy sa to stane, ako sa to stane a kto to urobil. Keď som to prezidentovi povedal, dal na mňa trestné stíhanie. Vedel o všetkom a nezakročil."
Mečiarove amnestie
- Michala Kováča ml., syna vtedajšieho prezidenta, zavliekli únoscovia v roku 1995 do Rakúska. Za únosom mali údajne stáť príslušníci SIS, ktorej v tom čase šéfoval Ivan Lexa.
- Róbert Remiáš bol spojkou svedka únosu Oskara Fegyveresa, rok po únose prišiel o život pri explózii auta. Fegyveres ešte predtým utiekol do zahraničia.
- Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident SR v roku 1998 schválil amnestie, ktoré znemožnili vyšetrenie týchto káuz.
Lož ako pracovná metóda
Eduard Chmelár, politológ
- S dedičstvom mečiarizmu sa nevieme vyrovnať dve desaťročia. Taký Fico je dnes najdlhšie vládnucim politikom, ale najmenej toho zmenil a ovplyvnil. No Mečiar už nemá veľa čo povedať. Stále platí, že lož je jeho pracovnou metódou. On nevie povedať pravdu. Bol to síce jeden z najtalentovanejších rečníkov, ale teraz je už za zenitom.