Pripúšťa to hlavný hygienik SR Ján Mikas. Rodičom preto odporúča dať svoje deti proti osýpkam zaočkovať v rámci povinného očkovania. Celoslovenská zaočkovanosť podľa jeho slov v posledných rokoch klesla z 99 na približne 95 percent.
"Odporúčame rodičom, ktorí nedali zaočkovať svoje deti z dôvodu zavádzajúcich informácií a zavádzajúcich argumentov antivakcinačných aktivistov, aby kontaktovali svojho pediatra a diskutovali o možnosti dať zaočkovať svoje deti," povedal dnes na tlačovej konferencii v Bratislave Mikas. Upozornil, že možnosť importu osýpok na Slovensko sa nedá vylúčiť. Ich epidémie sú v súčasnosti v Rumunsku, Rakúsku, Nemecku, Taliansku a Belgicku.
Keďže sa v európskych krajinách zaznamenáva množstvo epidémií osýpok, je jasné, že ich vírus cirkuluje v európskej populácii, uviedol Mikas. Na Slovensku je epidemiologická situácia zatiaľ priaznivá. "Za posledné roky sme nezaznamenali ani jeden prípad domáceho ani importovaného ochorenia osýpok," priblížil Mikas. Posledný bol v roku 2012. Upozornil však, že najmä pediatri a všeobecní lekári pre dospelých by mali byť ostražití a myslieť na to, že sa môžu s osýpkami stretnúť.
Osýpky patria medzi najzávažnejšie ochorenia detského veku, spoznať ich podľa charakteristických vyrážok. Sú veľmi nákazlivé, vírus sa šíri vzduchom. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek, pľúc i centrálneho nervového systému. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča na dosiahnutie dostatočnej kolektívnej imunity proti osýpkam zabezpečiť 95-percentnú zaočkovanosť dvoma dávkami očkovacej látky. V SR sa proti osýpkam začalo očkovať v roku 1969. V rámci povinného očkovania sa očkujú deti v 15. až 18. mesiaci života a preočkovanie sa vykonáva u detí v 11. roku života.