Po vypuknutí vtáčej chrípky na Slovensku aj tu museli urobiť opatrenia, aby sa vzácni operenci nenakazili. S prevenciou im pomáha aj príroda, keďže jazerá v okolí školy sú stále zamrznuté a nelákajú divoké vodné vtáctvo.
Škola má vo svojom chove asi 50 dravcov. Ide o orlov z vlastného odchovu - orol stepný, orol skalný, orliak. Chovajú aj niekoľko druhov sov, myšiaky lesné, kaňúre či sokoly. No majú tu aj vzácnu samičku supa bielohlavého. Po vypuknutí vtáčej chrípky však museli nastúpiť preventívne opatrenia, aby sa operence nenakazili. „Deti sa zameriavajú na pravidelnejšiu hygienu, a pravidelnejšie umývanie rúk. Taktiež sme sa zamerali na dezinfekciu priestorov, kde dravce chováme,“ povedala Ivana Šimková, ktorá vyučuje sokoliarstvo.
Rovnaké opatrenia používajú pri prevencii proti vtáčej chrípke aj ostatní členovia Slovenského klubu sokoliarov pri Slovenskej poľovníckej komore. Praje im aj to, že jazerá v okolí školy sú už tri mesiace zamrznuté, a tak nelákajú vodné vtáky, ktoré vírus prenášajú, vysvetlila učiteľka. „Výhodou je aj to, že k dravcom sa divoké vtáctvo veľmi nepribližuje. Boja sa ich,“ dodala.
Aké opatrenia urobili:
- denné umývanie voliéry a vonkajších drevených prístreškov roztokom chloramínu a vody,
- dezinfikujú priestory sokoliarne,
- častejšie vynášanie trusu, čistenie nádobiek na pitie a kúpanie,
- častejšie umývanie rúk.