Odvolací súd v marockom meste Salé zamietol námietky 37-ročného Thomasa Gallaya, že na polícii bol nútený podpísať výpoveď napísanú po arabsky, aj keď jej nerozumel, keďže tento jazyk neovláda. Súd ho v prvom procese odsúdil na šesť rokov odňatia slobody za poskytnutie 70 eur dvom členom teroristickej bunky v Maroku. Odvolací súd mu tento trest v stredu znížil na štyri roky. Gallayov advokát aj tento verdikt súdu označil za hanebný a dodal, že Francúz po vynesení rozsudku odvolacieho súdu začal protestnú hladovku.
Gallayov prípad je terčom kritiky zo strany ľudskoprávnych skupín, ktoré spochybnili metódy marockej polície a súdov. Ku kritikom sa pridala aj bývalá francúzska ministerka spravodlivosti Christiane Taubiraová.
Organizácia Human Rights Watch (HRW) uviedla, že Gallayova kauza je ďalším dôkazom, že marocké súdy považujú závery policajného vyšetrovania "za sväté" a len vo veľmi zriedkavých prípadoch overujú prípadné nezrovnalosti. HRW vyslovila obavy, že prípad francúzskeho občana povedie len k zhoršeniu stavu v marockej justícii, keďže odvolací súd sa "ani nesnažil hľadať presvedčivejšie argumenty", ktorými by zdôvodnil svoj verdikt.
Marocká strana sa bráni, že prípad bol posudzovaný v súlade so zákonom. Marocká prokuratúra vo svojej reakcii na kritiku upozornila, že krajina čelí hrozbe terorizmu a prichádza do nej mnoho cudzincov, ktorí tam chcú páchať atentáty v mene Islamského štátu. Odvolací súd v Salé v stredu potvrdil tresty aj ôsmim osobám obvineným spolu s Gallayom. Boli odsúdení na tresty do 20 rokov väzenia. Gallay je špecialistom v oblasti IT a do Maroka sa presťahoval, aby tam pracoval pre svoju firmu sídliacu vo Francúzsku. Pre podozrenie z financovania terorizmu bol zadržaný vo februári 2016.