Tohtoročná zima im priala. „Netieklo im do brlohov, a tak prežívali doslova rozprávku 2017,“ myslí si prírodovedec Miroslav Saniga.
Mínusové teploty a dostatok snehu vytvorili ideálne podmienky na zimný spánok našej najväčšej šelmy. Ochranár Jaroslav Slašťan preskúmal dva brlohy. V jednom z nich bola pravdepodobne medvedica s novými mláďatami. „Stále je v brlohu, keďže sú medvieďatá ešte bezbranné. Ak by sa od nich vzdialila na dlhší čas, mohli by sa podchladiť a uhynúť,“ vraví Slašťan a pokračuje: „Z druhého brloha, ktorý som pozoroval, už medveď odišiel za potravou.“
Koniec hibernácie (prebúdzanie sa zo zimného spánku) každého zimného spáča záleží od mnohých vecí. Rozhodne sa v priebehu týždňa neprebudia všetci macovia. „Môže sa stať, že prebudený medveď opustí brloh a po krátkom čase sa opäť uloží na spánok. Ak však nájde uhynutú zver, alebo iný zdroj potravy, do brlohu sa už nevráti,“ vysvetlil ochranár prírody.
V tomto čase majú medvedie mláďatá len pár týždňov, samice ich neopúšťajú, buď z brlohov nevyjdú, alebo len na veľmi krátky čas. Medvedica nepotrebuje na tvorbu materského mlieka žiadny zdroj potravy. Mlieko sa jej tvorí z tukových zásob, ktoré si nahromadila pred zimným spánkom.
Choďte po turistických trasách
Jaroslav Slašťan, ochranár prírody
Keďže sú v brlohoch ešte medvedice s tohtoročnými mláďatami, neodporúča sa pohybovať v lese mimo turistických trás, najmä v neprehľadných terénoch, kde by mohol byť medvedí brloh.
Medveď hnedý
Dĺžka: 2 - 3 m
Hmotnosť: 100 - 350 kg
Dĺžka života: 25 rokov