Trestné stíhanie vo veci ohrozovania mravnej výchovy mládeže však polícia vedie od novembra minulého roka. Na piatkovej tlačovej besede v Bratislave to uviedol Prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
Trestné stíhanie je podľa Gašpara vedené vo veci na skutkovom základe, že neznámy páchateľ mal od začiatku roku 2014 na sociálnej sieti oslovovať mladistvú osobu spôsobom, ktorým ju mohol navádzať na záhaľčivý život.
"Vo veci bolo vykonaných viacero procesných úkonov, výsluchy aj znalecké dokazovania," uviedol Gašpar.
Výsluch poslanca podľa neho trval niekoľko hodín a v jeho závere policajný vyšetrovateľ požiadal Borisa Kollára o vydanie elektronických prostriedkov, ktorými s poškodenou mohol komunikovať. Podľa jeho slov to poslanec odmietol, po dohode s prítomným prokurátorom policajný vyšetrovateľ nakoniec nepristúpil ani k odňatiu veci.
Podľa Gašpara polícia žiadala mobilný telefón okrem iného aj preto, že sa v ňom mohli nachádzať rôzne aplikácie či účty, ktoré strážcom zákona mohli pomôcť pri vyšetrovaní prípadu.
Trestné oznámenie v tejto veci mala podať mladistvá a podľa Gašparových slov im pomohol poslanec, ktorý sa prihlásil ku komunikácii s dievčaťom".
Polícia sa šéfovi strany Sme rodina ozvala v stredu (8.3.) po tlačovej konferencii spoluzakladateľky a manželky riaditeľa centra Čistý deň Zuzany Tománkovej Mikovej. Tá upozornila na podľa nej amorálne správanie nemenovaného poslanca Národnej rady SR ku klientke centra a na zatajovanie informácií, keď bola nezvestná. Poslanec následne sám priznal, že si s dievčaťom písal.
Toto dievča podľa vlastných slov nekontaktoval prvý, vždy ho kontaktovalo ono samo. Ako prvý sa mu, ako tvrdí, ozval len vtedy, keď na sociálnej sieti videl pátranie. Pýtal sa ho, či je v poriadku, na čo mu dievča odpísalo, že áno. Tvrdí, že sa s dievčaťom nikdy nestretol, nevedel, koľko má rokov, ani že je klientka resocializačného zariadenia.