Podľa vyšetrovania za únosom stála Slovenská informačná služba. Cieľom malo byť zdiskreditovať prezidenta Kováča († 86), ktorý sa dostal do sporov s premiérom Vladimírom Mečiarom (74). Ako si na kauzu po 22 rokoch spomínajú očití svedkovia?
Po premiére filmu Únos sa na internete spustila petícia za to, aby boli zrušené amnestie z r. 1998, ktorými expremiér Vladimír Mečiar a vtedy tiež zastupujúci prezident omilostil páchateľov únosu Kováča mladšieho. Tiež sa týkajú aj ďalších zločinov, akým bola napríklad smrť Róberta Remiáša. O zrušení amnestií začínajú dnes hovoriť aj vládni politici, hoci nikto zatiaľ nevie, ako sa to dá právne spraviť, lebo ich zrušenie už raz zablokoval Ústavný súd.
Remiášova smrť
Jedným zo svedkov kauzy je aj Peter Tóth (45), ktorý vtedy ako investigatívny novinár pokrýval kauzu a mal dôveru prezidenta i jeho syna. „Pamätám si, že bol štátny sviatok 1. septembra 1995 a pripravovali sme v redakcii vydanie novín SME na druhý deň. V rádiu odznela správa o únose prezidentovho syna. Povedal som si, že v tom musela mať prsty SIS. Nebol som rád, že som sa nemýlil,“ spomína Tóth. SIS vtedy šéfoval syn veľkého privatizéra Ivan Lexa (55).
Rozhodujúce vo veci bolo svedectvo Oskara Fegyveresa, ktorý vypovedal, že sa ako príslušník SIS podieľal na únose prezidentovho syna. Potom, zo strachu o život, utiekol za hranice. Spojku mu robil jeho kamarát Róbert Remiáš († 25), ktorý zahynul pri výbuchu svojho auta v bratislavskej Kralovej Vsi v apríli 1996.