Jej obavy sa do bodky naplnili. Napriek tomu, že priemerná spotreba tepla klesla o niekoľko percent, materské a základné školy sa musia popasovať s vyššími faktúrami. Na zmenu cien zatiaľ najviac doplatila ZŠ Alexandra Dubčeka z Dlhých dielov. „Faktúra za január za teplo sa zvýšila o 957 eur, a to napriek tomu, že nám spotreba klesla o viac ako 18 percent,“ povedal riaditeľ školy Pavol Bernáth. Na celej škole sú pritom plastové okná, na radiátoroch termohlavice a teplo mimo školy neodchádza. Ako dodal, ak budú ceny stále rásť a nebudú schopní platiť, pomoc budú hľadať u mestskej časti.
Vysoké faktúry neminuli ani materské škôly. Tie oproti minulému roku zaplatilio 1 421 eur viac. Zvýšenie cien má na svedomí Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Na základe jeho cenového rozhodnutia síce Bratislavská teplárenská znížila cenu variabilnej zložky o 25,5 %, no zároveň zvýšila fixnú zložku o 43,5 %, čo spôsobilo šarapatu. Starostka Karlovej Vsi Dana Čahojová tvrdí, že to nemá vplyv len na inštitúcie, ale aj na obyvateľov mesta. Tých podľa nej doteraz nikto dostatočne neinformoval.
Podľa hovorkyne Bratislavskej teplárenskej Jarmily Galandákovej došlo k zmene cien preto, že sa zvýšil plánovaný nákup tepla z externých zdrojov. Tvrdí však, že ceny za teplo sú v porovnaní s rokom 2016 nižšie, a to o 2,1 percenta. So starostkou si odporuje aj v otázke spotreby. Kým Čahojová hovorí o nižšej, hovorkyňa tvrdí, že aj v dôsledku tuhej zimy narástla v priemere o 33 %. Pri uplatnení minuloročných cien by podľa Galandákovej dokonca bola faktúra na ZŠ Alexandra Dubčeka ešte o 730,06 eura vyššia.