Funguje na jednoduchom princípe dierkovej komory, ktorá zachytáva obrazy na klasický film. Zariadenie, ktoré ju stálo 30 €, nemá hľadáčik ani displej, každé fotenie je veľkým dobrodružstvom. Na vyexponovanie záberu čaká aj desiatky minút.
Drevený fotoaparát si zostrojila absolventka Prešovskej univerzity. „Fotím s digitálnym fotoaparátom, chcela som sa posunúť niekde ďalej a preskúmať niečo nové. V rámci diplomovky som skúsila zostrojiť fotoaparát, ktorého základný princíp je tzv. camera obscura, teda dierková komora,“ vysvetľuje fotografka, ktorá si na výrobe zariadenia dala záležať. Konštrukcia foťáka z orechového dreva jej trvala s pomocou stolára Petra Sciranku tri dni. Vnútro vystlala tmavou látkou natretou čiernym tušom, ktorá zabraňuje prieniku svetla.
„Tento foťák nemá baterku, displej, SD kartu ani hľadáčik. Funguje úplne jednoducho. Po odsunutí manuálnej uzávierky sa dovnútra dostane svetlo a vyexponuje sa na fotografický film. Film pretočím a fotím ďalej,“ vysvetľuje Anna. Fotenie dreveným aparátom pre ňu zo začiatku nebolo jednoduché, zo 47 filmov sa jej vydarilo možno 15 fotiek. „Časy expozície sa pohybujú od dvoch sekúnd do 25 minút. Keď som si robila selfie, stála som pred zrkadlom 14 minút,“ prezradila Anna. Vo fotení s dreveným fotoaparátom chce pokračovať, zábery majú podľa nej jedinečnú atmosféru.
Postup pri výrobe
1. Podľa rozpočítaných rozmerov zostrojila telo fotoaparátu
2. Pod mikroskopom vyrobila do plieška okrúhly priezor
3. Pliešok vložila do prednej časti fotoaparátu
4. Pripevnila posuvnú uzávierku
5. V zadnej časti namontovala navíjač filmu s pružinou
6. Zadný kryt a ešte jedno uzatváracie istenie pokryla tmavou látkou natretou tušom