Do základnej školy totiž zváža deti obecný autobus. Okrem domácich školákov tam dochádzajú deti zo susedných obcí Ostrovany a Šarišské Michaľany. Obec to stojí ročne vyše 10 000 eur, napriek tomu si to hradí z vlastných peňazí.
Službu si nevedia vynachváliť hlavne rodičia. „Keď teraz vláda hovorí, že chce zaviesť na skúšobné obdobie na dva roky školské autobusy, tak my to už robíme od roku 2006. Je to vynikajúca vec, rodičia to kvitujú, že im vyložíme deti pri obecnom úrade a že ich v Šarišských Michaľanoch berieme na dvoch miestach. Nie sú tak ohrozené prechodom cez hlavnú cestu, ktorá je dosť frekventovaná,“ priblížil fungovanie dopravy „cezpoľných“ žiakov do školy starosta Jozef Kipikaša.
Obec má jednu Karosu a menší mikrobus, obe vozidlá kúpila na vlastné náklady. Obecný vodič Vladimír Matija ráno privezie okolo 60 žiakov na vyučovanie veľkým autobusom a menším ich popoludní rozváža. „Funguje to bezproblémovo už roky. Deti vozíme na prvú hodinu z okolitých obcí Ostrovany a Šarišské Michaľany. Popoludní ich rozvážame naspäť v troch termínoch, podľa počtu vyučovacích hodín. Nemusia mať žiadne stresy, či stihnú štátny autobus. Náš im pristavíme celkom k škole,“ vysvetľuje vodič školského autobusu V. Matija. Za volantom ho môže zastúpiť aj starosta, ktorý si urobil potrebné skúšky. Autobusy využívajú aj na výlety či vozia futbalistov na zápasy.
Projekt Ministerstva školstva
- iniciatíva odštartuje v obciach Vojka a Bodíky na juhozápade Slovenska a deti budú zvážať do Dobrohošťa, ale aj Čunova
- spustia ho tento školský rok
- minibusy na prepravu detí zaobstará ministerstvo vnútra vo verejnom obstarávaní
- skúšobná lehota pilotného projektu bude trvať niekoľko mesiacov
- po skúšobnej lehote Peter Plavčan ponúkne projekt aj ďalším mestám a obciam
- minibus by sa mohol využiť aj na prepravu detí na rôzne záujmové krúžky
- rezort školstva prispieva deťom na dopravu vo výške 7,5 milióna eur
- financovať ho budú z príspevkov na dopravu žiakov obciam