"Tieto voľby prinášajú potenciál pre skutočne substantívnu zmenu politických pomerov na starom kontinente, a preto je prirodzené, že skutočne reformným rokom pre EÚ bude až rok 2018." Pre TASR to povedal analytik GLOBSEC Policy Institute Tomáš Nagy.
"Navyše, už v prvej polovici tohto roka sa začnú vyjednávania s Britániou ohľadom charakteru brexitu a dá sa očakávať, že tento proces skonzumuje značnú časť politickej pozornosti na oboch stranách Lamanšského prielivu. Aj preto sú očakávania expertnej komunity ohľadom naštartovania reforiem v tomto roku značne minimalistické," konštatoval analytik.
Zároveň zdôraznil, že charakter budúcej integrácie sa bude priamo odvíjať od toho, aká agenda preváži na zozname priorít EÚ. Ak sa podľa neho bude dôraz klásť napríklad na spoluprácu v otázke vnútornej bezpečnosti, EÚ to bude sceľovať, pretože sa dá predpokladať širšia inkluzivita členských krajín v tomto procese.
Ak však bude dôraz budúcej integrácie podľa analytika kladený napríklad na problémy eurozóny, exkluzivita, keďže nie každá členská krajina má dnes euro, preváži a viacrýchlostné integračné tendencie sa ďalej posilnia. "Ako som spomínal, dôležité je venovať pozornosť agende navrhovanej spolupráce, tá potom zadefinuje samotný charakter budúcej integrácie EÚ," spresnil analytik.