Tieto rastliny dokážu prežiť aj v skutočne extrémnych podmienkach. Práve preto môžu podľa Bačkora pomôcť pri vývoji ochranných látok proti UV žiareniu alebo dokonca rakovine.
Pomôžu lišajníky nájsť liek na rakovinu? Profesor Martin Bačkor (47) doniesol do Košíc z antarktickej expedície viacero vzoriek tamojších lišajníkov. „Niektoré lišajníky filtrujú UV žiarenie, ktoré je pre bunky toxické. Plánujeme ich využívať pri testoch toxicity UV žiarenia na rôzne organizmy. Budeme testovať aj iné látky z hľadiska ich antibiotického účinku. Tie môžu zabraňovať aj deľbe nádorových buniek,“ hovorí vedec. Ide však o beh na dlhé trate a toto je len začiatok niekoľkoročného výskumu, dodal.
Lišajníky podľa neho dokážu prežiť aj kozmické žiarenie, testované boli i vo vesmíre. Obsahujú viac ako tisíc rôznych doteraz objavených zlúčenín, nemusia byť známe všetky. „Väčšina z nich sa nenachádza pri iných organizmoch. Sú aj špecifické lišajníky, v ktorých predpokladáme mnohé látky, ktoré veda ešte nepozná a pomáhajú adaptácii na prostredie,“ myslí si profesor. Počas expedície sa mu zrejme podarilo objaviť aj nové druhy lišajníkov, ktoré však ešte nie sú vedecky potvrdené