V reakcii na výzvu predsedníčky škótskej vlády Nicoly Sturgeonovej to uviedol hovorca britskej premiérky Theresy Mayovej. "Len o málo viac ako dvoma rokmi ľudia v Škótsku hlasovali rozhodne za to, aby ostali súčasťou nášho Spojeného kráľovstva. V referende, ktoré sama škótska vláda charakterizovala ako hlasovanie, ktoré sa koná 'raz za generáciu'," uviedol hovorca vo vyhlásení. "Fakty jasne ukazujú, že väčšina ľudí v Škótsku si neželá druhé referendum o nezávislosti," dodal.
Šéfka škótskych konzervatívcov Ruth Davidsonová reagovala na vyjadrenia Sturgeonovej podobne s tým, že žiadať druhé referendum je cestou ďalšieho rozdeľovania a neistoty. Davidsonová, ktorej strana je druhou najväčšou v škótskom parlamente, bude podľa vlastných slov v tomto zbore hlasovať proti avizovanej žiadosti o umožnenie referenda.
Ak však škótski poslanci odobria nové ľudové hlasovanie o nezávislosti, líder labouristov Jeremy Corbyn požiada svojich poslancov v britskom parlamente, aby toto rozhodovanie neblokovali, keď sa o ňom bude hlasovať aj v Londýne. Corbyn dodal, že v prípade schválenia referenda britským parlamentom budú labouristi viesť kampaň proti nezávislosti Škótska.
Sturgeonová oznámila, že sa bude usilovať o vyhlásenie druhého referenda o nezávislosti Škótska niekedy v období od jesene 2018 do jari 2019 - po tom, ako budú jasné podmienky odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ. Škótska premiérka sa opakovane sťažuje, že Londýn ignoruje postoje Škótska v prípade brexitu. Väčšina škótskych voličov vlani hlasovala za zotrvanie Británie v Únii.