Kuriózne je, že práve v deň, keď sa vládna koalícia definitívne dohodla na tom, že zrušia Mečiarove amnestie na únos prezidentovho syna, sa Lexa vrátil na rodnú hrudu. Novému Času sa ho podarilo zastihnúť na viedenskom letisku, kde nebudil žiaden rozruch a nenápadne sa snažil odfičať na staršej škodovke.
V príletovej hale sa Lexa zjavil v pondelok krátko pred šiestou večer v pohodlnej mikine, s taškou prehodenou cez plece a nešetril úsmevmi na každú stranu. Zrelému päťdesiatnikovi sa na tvári zračili výraznejšie vrásky a na hlave už neskrýva početné šediny. Podľa našich informácií priletel po dlhšom čase z Mexika. Rýchlejším krokom si odniesol batožinu k zaparkovanému autu, ktoré ho spolu so šoférom už čakalo priamo pred budovou. Napriek viditeľne dobrej nálade sa k otázkam Nového Času vyjadrovať nechcel. Kuriózne je, že z Viedne odfrčal na minimálne 13-ročnej škodovke, ktorá má najazdených 430 000 kilometrov.
Unavený po dlhom lete
Nový Čas zistil, že Lexa si to namieril priamo na svoj ranč v Pezinku, kde sa zvykol prechádzať aj so svojimi malými dvojičkami. Večer ho tam nikto nečakal a oproti príchodu na letisko bol očividne zhovorčivejší a po dlhom čase verejne prehovoril. „Som trošku unavený,“ zdôveril sa so svojimi pocitmi po dlhom lete bývalý šéf SIS. Na otázku, čo si myslí o zrušení Mečiarových amnestií, na ktorom sa dohodol premiér Robert Fico spolu s koaličnými parťákmi, reagoval pokojne. „Neviem o tom, som teraz prišiel,“ poznamenal s úsmevom na tvári a zmizol v útrobách rozľahlého sídla.
Veľavravné mlčanie
Práve Lexa je podľa obžaloby, ktorá je vďaka amnestiám bývalého premiéra ukrytá v trezore bratislavského súdu, hlavným podozrivým zo zorganizovania zavlečenia prezidentovho syna v roku 1995. Podľa prokurátora Michala Serbina prikázal vytvoriť organizovanú skupinu osôb z civilného sektora na plnenie špeciálnych úloh pre potreby SIS. Žaloby však boli zrušené, a to aj z dôvodu Mečiarovej amnestie. V roku 2006 ho dokonca prokuratúra zbavila obvinenia.
"Všetky vozidlá a osoby, ktoré sme sa vtedy zúčastnili, sme boli prílušníkmi SIS," povedal pre TV Markíza Oskar Fegyeveres, bývalý Lexov podriadený zo SIS s tým, že ich riadili šéfovia z oddelenia sledovania a okrem nich nikto nevedel, prečo Michala Kováča ml. sledujú. "Myslím si, že sa to nedá v žiadnom prípade poprieť, že sme sa toho zúčastnili," dodal.
Premiér Fico práve v deň príchodu Lexu na Slovensko oznámil, že amnestie by mali byť do týždňa minulosťou. „Sme pripravení zahlasovať za zrušenie Mečiarových amnestií, ak predtým urobíme príslušnú zmenu Ústavy SR,“ povedal premiér. Samotný Lexa otázku, či sa nebojí obnovenia súdneho konania po avizovanom zrušení amnestií, prešiel v utorok večer mlčaním. V parlamente by sa o ich osude malo rozhodovať už budúci týždeň a stále zostáva otázne, ako to nakoniec dopadne.
Zostal arogantný
Eduard Chmelár, politológ
- Staršie ročníky vedia, že toto nie je pokoj, ale arogancia. Ivan Lexa sa tak správal vždy - s výsmechom, úškrnom na tvári, dokonca aj keď to bolo čerstvé pri únose alebo pri vražde Remiáša. Toto je Lexa, povedal by som, akoby diabolský zloduch z béčkového filmu, takto sa on správa, a preto ho aj Milan Ondrík stvárnil vo filme Únos tak geniálne. Rozhodne film k zrušeniu amnestií prispel, ale aj verejná mienka. Premiér Fico je od čísel takmer závislý, nikdy neurobil nič, čo by nebolo populárne.
Sisku premenil na tajnú políciu
Grigorij Mesežnikov, politológ
- Lexa bol aktívnou súčasťou represívnej zložky, ktorú tu Vladimír Mečiar vytvoril. SIS-ka sa pod jeho vedením premenila z orgánu, ktorý zbieral informácie, na tajnú políciu, ktorá prenasledovala názorových a politických odporcov či pripravovala rôzne provokácie. Dnes je úspešný podnikateľ. Predpokladám, že to tiež nejak súviselo s jeho aktivitami. Ako sa môže štátny úradník dostať k takýmto možnostiam... Potom sa už Lexa nezúčastňoval na ničom, žiadnej verejnej činnosti. Lexa bol silnou záťažou HZDS, samozrejme, aj Mečiar. Minimálne, čo vieme z vyšetrovacieho spisu, tak je preukázateľné, že sa na únose Michala Kováča ml. zúčastnila SIS. Neskôr Lexa prestal byť verejným činiteľom a stal sa súkromnou osobou so silným biľagom podozrení a chránený v podstate iba amnestiami. Asi mal potom už len záujem na tom, aby sa táto otázka po právnej stránke neotvorila.
Rozhovor s Lexom: O zrušení Mečiarových amnestií neviem
Pán Lexa, môžeme na chvíľku? Dopočuli sme sa, že idete z Mexika...
- Prepáčte, ale nebudem odpovedať.
Koalícia sa dohodla, že zruší Mečiarove amnestie.
- Neviem o tom, teraz som prišiel.
Čo si myslíte o ich zrušení?
- Už som vám odpovedal, mladý muž.
Pán Fico sa vyjadril, že už je za ich zrušenie, aj s pánmi Bugárom a Dankom. Ako to vnímate?
- Už som vám odpovedal, mladý muž.
Odkiaľ ste prileteli, prezradíte?
- Nie.
Ako sa máte?
- Som trošku unavený.
Dlho ste leteli?
- (Lexa mlčí, zdraví okoloidúcu) Dobrý večer.
Čo máte v pláne najbližšie dni? Budete sledovať dianie v parlamente okolo amnestii?
- (Lexa mlčí)
Pán Lexa, niečo povedzte predsa.
- Však som vám odpovedal, veľmi vyčerpávajúco.
Neprezradíte teda, odkiaľ ste prileteli? Vyzeráte opálene...
- Áno, ani vy na tom nie ste zle. (úsmev)
Nemáte strach, že sa tie Mečiarove amnestie nakoniec zrušia?
- Až tu už prosím... Pekný večer prajem, dovidenia.