Zrejme sa stal obeťou kybernetických útokov, píše agentúra Reuters. Webové stránky Stemwijzer Kiescompas sú mimoriadne obľúbené: takmer polovica oprávnených holandských voličov využila jednu alebo druhú z nich pri výbere strany, ktorej dala svoj hlas v ostatných parlamentných voľbách v roku 2012. Väčšina voličov ich však využíva týždne pred voľbami, a nie priamo vo volebný deň.
Organizátori webovej stránky Wtemwijzer potvrdili, že sa stala cieľom počítačového útoku DDoS. "Našou prioritou je sprístupniť ju čo možno najrýchlejšie," uviedli. Hovorkyňa organizácie ProDemos, ktorá stránku prevádzkuje, neskôr uviedla, že stránku dostali opäť on-line, ale útok na ňu pokračuje.
"Zaznamenávame množstvo medzinárodného ruchu. Problém na chvíľu vyriešime a o chvíľu znova vyvstane," citoval hovorkyňu Reuters. Obe stránky ponúkajú potenciálnym voličom 30 otázok a následne im povedia, ktorá politická strana má najbližšie k ich názorom. Experti uvádzajú, že voliči iba zriedkavo zmenia rozhodnutie, ku ktorému dospeli na základe týchto otázok. Zvyčajne sú už v predstihu rozhodnutí a webové stránky využívajú na potvrdenie svojho výberu.
Kybernetické útoky iného druhu v stredu postihli aj niekoľko veľkých účtov na Twitteri - účty Európskeho parlamentu, denníka Die Welt, magazínu Forbes či Amnesty International. Podľa všetkého za nimi stáli tureckí aktivisti. Holandská vláda v januári rozhodla, že všetky odovzdané hlasy vo voľbách budú zratúvané ručne. Tajné služby ju totiž varovali, že zahraničné vlády by sa mohli pokúsiť ovplyvniť voľby napadnutím počítačových systémov.