Všeobecne sa pritom v spoločnosti šíri teória o pravidle piatich sekúnd, podľa ktorej sa verí, že ak zdvihne človek potravinu z podlahy do piatich sekúnd, neinfikuje sa baktériami. Vedci z Birminghamu zistili, že nebezpečné množstvo baktérií sa na spadnuté jedlo dostane až po viac ako tridsiatich sekundách.
Aby bolo niečo infekčné, musí v priemere obsahovať okolo desaťtisíc choroboplodných častíc. Záleží samozrejme na type baktérie či iných pôvodcov ochorenia, ale desaťtisíc je všeobecne hraničné množstvo. A toľko baktérií sa do pokrmu presunie z podlahy až po viac ako tridsiatich sekundách od pádu.
,,Jedlo, ktoré vám spadne na zem, s najväčšou pravdepodobnosťou nie je nikdy dosť nebezpečné, aby vás nakazilo škodlivými baktériami," tvrdia vedci z Aston University z Birminghamu. Samozrejme záleží tiež na udržiavaní čistoty podlahy. Tím mikrobiológov z Birminghamu ale pracoval s priemerne udržiavanými podlahami v domácnosti - plávajúcou podlahou, linoleom a kobercom.
Do troch sekúnd, kedy človek jedlo stihne po páde spokojne zdvihnúť, sa do toastu dostane z laminátovej podlahy len okolo dvadsaťpäť až päťdesiat baktérií, na koberci len okolo desať. To je tisíckrát menej, než koľko činí množstvo infekčné. Cestoviny, vlhké a lepkavé, naberú za tri sekundy 2,5 tisíca baktérií, stále teda štyrikrát menej ako je infekčné množstvo. Ale aj po tridsiatich sekundách je na cestovinách len 7,5 tisíca častíc, zatiaľ čo infekčným je množstvo 10 000 častíc.
,,Konzumácia jedla, ktoré strávilo pár sekúnd na zemi, nemôže byť nikdy úplne bez rizika. Samozrejme jedlo, ktoré je viditeľne pokryté nečistotami, by sme nemali jesť nikdy, ale ak je podlaha uprataná a spadnuté jedlo nie je kontaminované, veda nám poskytla dôkazy, že nie je nebezpečné ani z hľadiska výskytu baktérií, " tvrdí profesor Anthony Hilton z Aston University.