Na Slovensko pritom priletel len v utorok večer a otázne je, ako dlho tu vydrží. V severoamerickej krajine má totiž bývať aj so svojou novou manželkou. Mečiarove amnestie vládna trojka spolu s opozíciou zruší už na budúci týždeň a nič nebude brániť tomu, aby sa Lexa postavil pred súd. Problémom však môže byť fakt, že Slovensko nemá s Mexikom dohodu o vydávaní osôb.
Podľa obžaloby, ktorá sa ukrýva v trezore bratislavského súdu, mal byť Ivan Lexa jedným z tých, ktorí sa v roku 1995 podieľali na zavlečení Michala Kováča ml. do Rakúska. Pre Mečiarove amnestie sa však nikdy nikto v tomto prípade nepostavil pred súd. To sa má zmeniť práve najnovším rozhodnutím vládnej koalície, ktorá tvrdí, že už budúci týždeň sa dlhoročná trauma slovenskej spoločnosti skončí. Najnovšia verzia o tom, ako zrušiť amnestie, hovorí, že po tom, čo s nimi parlament skoncuje, bude mať Ústavný súd dva mesiace na posúdenie, či to je v súlade s ústavou.
Nový život v Amerike
Samotný Ivan Lexa priletel na Slovensko len v utorok večer. Ako dlho sa zdrží, je otázne. „Som trošku unavený,“ povedal Novému Času s tým, že o tom, čo sa deje okolo amnestií, nemá potuchy. V posledných mesiacoch sa však zdržiava viac v Mexiku, na druhej strane sveta, ako vo svojej rodnej zemi. Tam žije podľa našich informácií v spoločnosti novej manželky. Zatiaľ zostáva otázne, či v prípade obnovených súdnych pojednávaní by bol Lexa predvolaný do pojednávacej miestnosti. „Bude to záležať od obsahu zrušujúcich ustanovení, či sa ruší len amnestia alebo aj ďalšie rozhodnutia,“ myslí si vyšetrovateľ J. Ivor.
Právnik M. Benedik tvrdí, že to závisí od dvoch vecí. „Či bude riešenie amnestií spočívať vo zverejnení spisu alebo vo vykonaní súdneho procesu s tým, že nebude možné uložiť trest,“ hovorí.
Vyviazne bez trestu?
Ďalšie otázniky sa vynárajú aj s tým, či prípad únosu Kováča ml. nie je už premlčaný. „Na to musí odpovedať ústavný zákon. Či bude brať do úvahy, že počas tých 19 rokov plynuli premlčacie lehoty,“ vysvetľuje ústavný právnik E. Bárány. Problémom sa môže stať samotné Mexiko. Ak sa tam Lexa presťahuje natrvalo, tak aj v prípade dokázania viny môže vyviaznuť beztrestne.
„S Mexikom nemáme dohodu o vydávaní osôb,“ informoval I. Skoček z rezortu zahraničia. Znamená to, že ak by sme nejakého občana chceli z americkej krajiny dostať, museli by sme ho za niekoho vymeniť, čo nemusia Mexičania prijať. Podľa hovorcu rezortu spravodlivosti P. Bublu vydávanie osôb je možné za špeciálnych podmienok. „Mexiko je zmluvnou stranou viacerých multilaterálnych dohovorov, kde pri viacerých z nich existuje možnosť vydať osobu,“ spresnil. Honorárny konzul Mexika a šéf RTVS Václav Mika o tom, či sa bude Lexom nejako zaoberať, včera neprezradil.
Snažili sa skryť
Karol Mello
Najhľadanejší Slovák si užíva slnečné lúče v Belize, ktoré leží hneď pod Mexikom. Na Slovensku je pritom obvinený z viacerých závažných zločinov. Medzinárodný zatykač naňho vydali ešte v roku 2007.
Ľuboš Kosík
V kauze zavlečenia syna prezidenta Kováča bol zapletený aj Kosík. Na Slovensku bol odsúdený za iný trestný čin, a to za falšovanie zmeniek. Bývalý elitný SISkár pred trestom utiekol do afrického Mali.