Znovelizujú ústavu, zrušia amnestie a dajú Ústavnému súdu dvojmesačnú lehotu na preverenie ich rozhodnutia. Tento „historický kompromis“ je podľa vlády právne najčistejší spôsob, ako sa vyrovnať s traumou, ktorú po sebe zanechal Vladimír Mečiar (74).
Nedávno, keď bývalý šéf SIS a údajný strojca únosu Ivan Lexa odchádzal do Mexika, sa zdalo, že Mečiarove amnestie sú nezrušiteľné. Svorne to tvrdili Robert Fico (52) aj Andrej Danko (42). Po tlaku verejnosti, právnikov, ale aj ich koaličného kolegu Bélu Bugára (58) je dnes všetko inak. Vládna trojka predstavila model, ako sa dajú amnestie zrušiť. Schválila ich aj vláda a podporiť by ich mala aj opozícia, ktorá prišla pôvodne s vlastných návrhom. „Vyjadrujem úprimné potešenie a radosť, že sa konečne po toľkých rokoch našlo riešenie, ktorým vieme docieliť to, čo žiadajú občania aj právnici,“ netajil šéf Mosta-Híd Bugár.
Hlavnou zmenou je, že parlament nejde rušiť len Mečiarove amnestie, ale novelizáciou ústavy môže zrušiť prezidentské amnestie aj v budúcnosti, pokiaľ by boli nemorálne alebo za úplatok. Na schválenie ústavného zákona treba 90 hlasov, koalícia tak bude potrebovať aj hlasy opozície. Podľa Jána Budaja si na návrh koalície spolu s právnikmi, aktivistami bude treba ešte podrobne posvietiť.
Stál Mečiar za únosom?
Robert Fico:
Ja nevidím nikomu do hlavy. Našou povinnosťou bolo nájsť riešenie. My sme ho našli.
Andrej Danko:
Mečiara som stretol raz v živote, ale ako študent som bol pri výbuchu (Remiáša) a stál som na demonštráciách. Kto čo vie, vedel, to je na vyšetrovateľoch. Mám však záujem, aby každý, kto v živote porušil zákon, aj niesol zodpovednosť.
Béla Bugár:
Mal som možnosť čítať časť spisu z pôvodnej obžaloby. Tam sa tvrdí, že Mečiar mal tú informáciu. Druhá vec je to dokázať. Politikovi nepatrí vyšetrovať, to prináleží sudcom a prokurátorom. Nie je to o tom, kto vyhrá, ale či vyhrá právo a spravodlivosť a táto koalícia k tomu urobila rázny krok.