„Samičku sme chytili do siete na kraji rybníka v mestskom parku, kde lovila potravu. Vzácna je tým, že je len tretím netopierom svojho druhu, ktorého našli na Slovensku, a zároveň prvým kusom chyteným vo voľnej prírode,“ hovorí mladý výskumník Martin Ceľuch. Dĺžka telíčka netopiera je iba 4,8 centimetra, chvost meria 3,6 cm a rozpätie krídel je 25 cm. Výskumníci ho odmerali, odvážili, odfotografovali a v utorok večer ho vypustili v parku späť do prírody. Hypsugo savii žije najmä v južnej Európe, ale objavuje sa už i v severnejších krajinách, kde sa dokázal prispôsobiť klimatickým podmienkam. Takto si postupne rozširuje svoje prirodzené teritórium. Na Slovensku je 27 druhov netopierov. Niekedy ich ľudia nájdu na skutočne netradičných miestach. Napríklad na východnom Slovensku lietajúci cicavec vyľakal posádku auta, keď pristál za stieračom predného skla. Náraz ho usmrtil. V apríli si zase bezradní zdravotníci v banskobystrickej nemocnici nevedeli poradiť s netopiermi, ktorí sa nasťahovali pred vchod infekčného oddelenia. „Mnohí ľudia sa zbytočne obávajú, že netopiere roznášajú vtáčiu chrípku. Nie je to pravda, netopiere sú cicavce a s vtákmi majú spoločné len to, že lietajú,“ dodáva M. Ceľuch.
Najväčší, aj u nás žijúci druh:
Raniak obrovský (Nyctalus lasiopterus)
Dĺžka tela: 7,8 - 10,2 cm
Rozpätie krídel: 45 cm
Hmotnosť: 40 - 75 g
Typické úkryty: stromové dutiny
Najmenší, aj u nás žijúci druh:
Večernica Leachova (Pipistrellus pygmaeus):
Dĺžka tela: 3 - 4 cm
Rozpätie krídel: 19 cm
Hmotnosť: 3 - 7 g
Typické úkryty: štrbiny na budovách
Objavili miniatúrneho netopiera
NITRA - Vzácny druh netopiera chytili v Nitre výskumníci zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity. Lietajúci cicavec druhu Hypsugo savii je
skutočne miniatúrny, váži len 5,7 gramu! Je len tretím kúskom, ktorý našli na Slovensku a v týchto dňoch si už opäť užíva slobodu.