Ako si na to Kňažko spomína? A čo si myslí o Mečiarových amnestiách, ktoré bránia potrestaniu vinníkov?
Vládna trojkoalícia sa dohodla na zrušení Mečiarových amnestií, ktorými zastavil stíhanie páchateľov únosu prezidentovho syna Michala Kováča ml. z roku 1995. Veríte, že amnestie budú v blízkej budúcnosti naozaj zrušené?
Mohli by, ale to, čo navrhuje vláda, je len problematizovanie ich zrušenia. Teraz chcú v zrýchlenom konaní prijať nejaký paškvil, ktorý označujú za historickú dohodu tí, ktorí ešte predvčerom boli radikálne proti a kvôli ktorým sa to dvadsať rokov nepodarilo zrušiť. Súdny človek nemôže veriť, že za tým nie je niečo iné.
Dali by sa podľa vás zrušiť aj bez odobrenia Ústavným súdom?
Isteže. Ústavný súd nemôže získať žiadne právo manipulovať Národnou radou alebo meniť jej ústavné rozhodnutia. Parlament musí mať posledné slovo.
Nečakaný úspech filmu Únos znova otvoril túto citlivú tému a prebudil verejnú mienku. Myslíte, že páchatelia únosu, za ktorým mala stáť Slovenská informačná služba, z toho aspoň trocha znervózneli?
To neviem, ale je dobre, že sa verejná mienka zobúdza. Treba v tom pokračovať a nedovoliť mafianizáciu verejnej správy a prepojenie organizovaného zločinu s najvyššími orgánmi štátnej správy.
Pred pár dňami ste sa vrátili z Kuby, a tak ste nevideli naživo televíznu debatu s expremiérom Mečiarom. Pozreli ste si ju potom zo záznamu?
Keďže tam párkrát padlo moje meno, tak áno. Môžem iba skonštatovať, že Mečiar má rovnako vlažný vzťah k pravde ako v minulosti.