Na marcovej schôdzi má snemovňa hlasovať v poradí o ôsmom návrhu zrušenia amnestií, ktorý predkladá poslanec Obyčajných ľudí Ján Budaj (65). So svojím protinávrhom však prichádza aj vládna koalícia, ktorá chce zrušenie amnestií požehnať Ústavným súdom. Ani jedna strana nemá dostatok hlasov. Zachránia Mečiara opäť politické hry?!
Amnestie bývalého predsedu vlády Vladimíra Mečiara (74), ktoré kryjú zavlečenie syna slovenského prezidenta Michala Kováča, rozdelili spoločnosť ešte takmer pred dvadsiatimi rokmi. Rovnakú atmosféru priniesli aj medzi poslancov Národnej rady v súčasnosti. Opätovný návrh na ich zrušenie pritom možno opäť skončí fiaskom. Na zákonodarcov pritom už niekoľko týždňov tlačí nielen slovenská spoločnosť, ale aj právnické kapacity či prezident.
Vládna trojka na čele s premiérom Robertom Ficom odmieta podporiť návrh opozičného poslanca Budaja. Tvrdí, že to nie je takto právne možné. Prišla preto s vlastným návrhom, ktorý pred zrušením samotných amnestií zmení ústavu ako takú a poverí Ústavný súd, aby sa s amnestiami vyrovnal do dvoch mesiacov od ich zrušenia v parlamente. Návrh zákona už predseda Národnej rady Andrej Danko predložil na začiatok utorkovej schôdze.
No návrh vypracovaný vládou, ako aj to, že sa má o Ústave rokovať v skrátenom konaní narýchlo zbúchaným zákonom, opozícia tvrdo odmieta. Zloženie Ústavného súdu je podľa nich plné smerákov a Mečiarových ľudí a boja sa, že zrušenie amnestií súd stopne a návrh ostane niekde v zabudnutí. „To je jedna vec, ale podozrievam opozíciu z toho, že hrajú tiež politickú hru a jednoducho odmietajú hlasovať za návrh, ktorý predkladá koalícia. Reálne tak hrozí, že zrušenie amnestií opäť neprejde,“ povedal pre Nový Čas politológ Ján Baránek.
Ak ich súd potopí, je koniec
Eduard Bárány, ústavný právnik - Po zastavení rušenia Mečiarových amnestií Ústavným súdom SR si ťažko viem predstaviť ešte nejaký ďalší spôsobilý pokus o ich zrušenie. Samozrejme, možno sa o to všetko pokúsiť ďalšou zmenou ústavy, ale to už je asi trošku veľa. Ale bez ďalšej zmeny ústavy by to nebolo možné. V minulosti Ústavný súd, ale aj Európsky súd pre ľudské práva v rôznych konaniach sa vyslovili proti rušeniu amnestií v slovenskom právnom poriadku.
Načo moc prenášajú sudcom?
Zuzana Čaputová, právnička - Ústavodarná moc, ktorú má Národná rada Slovenskej republiky, mohla Mečiarove amnestie zrušiť ústavným zákonom priamo. Riešenie Mečiarových amnestií, ktoré predstavila vládna koalícia, zbytočne komplikuje proces a presúva zodpovednosť zo 150 priamo volených poslancov parlamentu na 13 sudcov Ústavného súdu. Ústavný súd tak bude mať právomoc zablokovať zrušenie Mečiarových amnestií.
Koaličný návrh
1. Novelizácia Ústavy - v nej chcú dať jasnú právomoc poslancom parlamentu zrušiť prezidentské amnestie, zároveň právomoci dostane aj Ústavný súd, keďže doteraz môže rozhodovať len o obyčajných zákonoch, nie tých ústavných
2. Poslanci zrušia samotné Mečiarove amnestie v parlamente
3.Ústavný súd bude mať po novelizácii maximálne 60 dní na to, aby rozhodnutie poslancov odobril alebo zrušil bude mať po novelizácii 0 dní na to, aby rozhodnu odobril alebo zrušil
Riziko: Ústavný súd hlasom väčšiny sudcov odmietne uznať zrušenie Mečiarových amnestii a celá tortúra v parlamente bude zbytočná. „Kresákov návrh je naformulovaný tak, že Ústavný súd má posudzovať súlad amnestie s ústavným zákonom, čo mu neprináleží. Chápem aj Kresáka, že v tomto všetkom sa snažil nájsť zhodný právny postup. No pri jeho návrhu hrozí, že celý proces skončí v slepej uličke,“ hovorí politológ Ján Baránek.
Ján Budaj: Vládny návrh kryje amnestie
- Prečo má byť parlament ‚preverovaný‘ Ústavným súdom? Prečo dnes chcú poslanci a politici, ktorí už v minulosti ignorovali rozhodnutie Ústavného súdu, nás ostatných presvedčiť, že práve Ústavný súd má stáť nad priamo zvoleným zborom poslancov? Tento koaličný návrh, aby sa v skrátenom konaní zmenila ústava, je šitý horúcou ihlou. A možno jeho autori vidia na konci to, že Mečiarove amnestie zostanú práve prostredníctvom Ústavného súdu navždy nezrušené.
Opozičný návrh
1. Poslanec Obyčajných ľudí oprášil návrh, ktorý sa v parlamente pretriasal už viackrát. Mečiarove amnestie zrušia 90 hlasmi poslanci v parlamente, čiže ústavnou väčšinou. Nevyžaduje to novelu ústavy ani odobrenie Ústavným súdom.
Riziko v podobe Ústavného súdu: Ústavný právnik Eduard Bárány vysvetľuje, že za momentálnej ústavnej úpravy a praxe by tento návrh na 90 % neskončil na Ústavnom súde. „Pretože ten neporovnáva súlad ústavných zákonov s ústavou. To je ustálený právny názor. Napríklad v Českej republike to robia. Náš Ústavný súd sa zatiaľ podľa mňa múdro touto cestou nevybral, ale to neznamená, že nepodľahne tlakom, aby predsa len zrušenie amnestií preskúmal,“ tvrdí ústavný právnik Eduard Bárány. Takýto podnet môže podať skupina poslancov, prezident, vláda či generálny prokurátor.
Peter Kresák (62, Most- Híd): Budajov návrh nemá šancu prejsť
- Každý návrh, nech ho podá ktokoľvek, má vtedy šancu, keď získa 90 hlasov. Najväčšie úskalie je to, že v takej podobe, v akej bol podaný, sa mu nemôže podariť získať podporu 90 hlasov. Mal som pripravený doplňujúci návrh, ktorý by sa mohol pokúsiť zvrátiť situáciu, ale keďže na stôl prišiel iný kompromisný a dobrý návrh, šanca získať hlasy je oveľa väčšia. Ide mi o dosiahnutie cieľa - oslobodiť slovenskú spoločnosť od amnestií.