Pracovná skupina by mala byť nápomocná eurokomisárke pre ochranu spotrebiteľa Věre Jourovej a mala by skúmať a mapovať tento problém. Zároveň sa má vytvoriť webová stránka, na ktorej by mali spotrebitelia získavať všetky informácie o dvojakej kvalite potravín.
Po spoločnom rokovaní v Bratislave o tom informovali ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná a eurokomisárka Jourová. "Dnešné stretnutie bolo praktické. Dohodli sme sa na tom, že začneme konať ihneď. To znamená, že spolu urobíme webovú stránku, ktorá bude jasne informovať o tom, ktorých produktov sa to týka, aby bol spotrebiteľ dobre informovaný. A zároveň urobíme pracovnú skupinu, ktorá bude pracovať ďalej na možnostiach zamedzenia tejto praxe do budúcna," avizovala Jourová na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave.
Ministerka Matečná zdôraznila, že ak má nejaká potravina rovnaký obal, ale obsah je rozličný, prípadne je rozdielna gramáž, tak to je nezodpovedné a v podstate diskriminačné pre spotrebiteľa, ktorý konzumuje tieto potraviny. "Chceli by sme docieliť to, aby boli tieto potraviny špeciálne označované, že je to iný typ potraviny, poprípade aby mali iný obal," opísala slovenská ministerka.
Takéto zmenené označenie či zmenený obal by bol "druhým najlepším" riešením aj pre eurokomisárku Jourovú. Za ideálny výsledok považuje to, keby výrobcovia a predajcovia dvojakej kvality uznali, že aj spotrebiteľ v krajinách, ako je Slovenská republika, si zaslúži mať vysokú kvalitu a začali by mu ju teda dodávať pod tou značkou, pod ktorou mu teraz dodávajú nízku kvalitu. "To by bol veľmi vítaný výsledok," konštatovala.
Zamedzovať takejto dvojakej kvalite potravín by sa podľa jej slov malo činnosťou obchodných inšpekcií v jednotlivých krajinách. Keďže sa tento problém netýka všetkých krajín Európskej únie, Jourová si nevie predstaviť nejakú spoločnú európsku legislatívu, ktorá by sa v tomto prípade vytvorila.
"Navyše, v tejto oblasti vidím, že legislatívu máme. Pretože máme silnú spotrebiteľskú legislatívu, ktorá má potierať neférové obchodné praktiky a zavádzajúcu reklamu. To máme plne schválené a je potrebné to vynucovať v praxi," doplnila eurokomisárka. To by mali podľa nej urobiť práve obchodné inšpekcie, ktoré pôsobia v krajinách, kde sa takýto problém vyskytne.
Matečná zároveň zdôraznila, že keď sa pri tejto téme hovorí o dvojakej kvalite potravín, v žiadnom prípade nejde o zdravotne škodlivé potraviny. Všetky zložky, ktoré sa v takýchto potravinách nachádzajú, sú povolené. Problémom je to, že potraviny majú rovnaký obal, ale rôzne zloženie alebo gramáž jednotlivých zložiek. "Máme jeden spoločný trh, jedného spotrebiteľa a takéto správanie považujeme za zavádzanie spotrebiteľa," dodala Matečná.